GardaLake.com
Byblos Art Hotel Villa Amistà - 5 star hotel in San Pietro in Cariano, Lake Garda, Italy
✦ Partner

Byblos Art Hotel Villa Amistà, San Pietro in Cariano

★★★★★

📍 Via Cedrare 78, San Pietro in Cariano

🍽️ Restaurang 🍸 Bar 🏊 Slå samman 💆 Spa 🅿️ Parkering 📶 WiFi ❄️ A/C
Boka nu Ring

Byblos Art Hotel Villa Amistà är ett 5-stjärnigt konst- och designhotell beläget i San Pietro i Cariano, inbäddat i den berömda vinregionen Valpolicella, och erbjuder lyxigt boende, ett prestigefyllt spa och en gourmetrestaurang. Denna särpräglade fastighet ligger mitt bland vackert underhållna fontäner och blommiga trädgårdar, och erbjuder en fridfull flykt bara 20 km från Gardasjöns strand. Gäster som söker en blandning av konstnärliga uttryck och raffinerad gästfrihet kommer att hitta en unik upplevelse här, med enkel tillgång till både sjöns naturliga skönhet och Veronas kulturella rikedom. Varje rum på Byblos Art Hotel Villa Amistà är individuellt inrett, med originalkonstverk som bidrar till dess unika karaktär. Varje utrymme är utrustat med moderna bekvämligheter, inklusive luftkonditionering, satellit-TV och ett rymligt badrum i …

Läs mer →

Läge & kontakt

Via Cedrare 78
San Pietro in Cariano (VR)
Italien
+39-045.6855555 📍 Öppna i Google Maps

Tjänster & faciliteter

Swimming PoolSpa & WellnessRestaurantBarFitness CentreFree WiFiParkingFree ParkingAir ConditioningBreakfastAccessible

Sevärdheter

Arena di Verona 13 km
Verona 13 km
Caneva Aquapark 22 km
Movieland Park 22 km
Gardaland 23 km
Parco Giardino Sigurtà 27 km
Grotte di Catullo 39 km
Funivia Monte Baldo 48 km
Mantova 50 km
Il Vittoriale 66 km
Brescia 69 km
Cascate del Varone 73 km
Trento 87 km

Vanliga frågor

Var ligger Byblos Art Hotel Villa Amistà?
Byblos Art Hotel Villa Amistà ligger i San Pietro in Cariano, i den pittoreska vinregionen Valpolicella. Detta strategiska läge placerar det cirka 20 km från Gardasjön och 13 km från Veronas historiska centrum, vilket ger gästerna bekväm tillgång till både naturlandskap och kulturattraktioner. Hotellet ligger bland fontäner och blommiga trädgårdar.
Vilka matställen finns på hotellet?
Hotellet har restaurangen Amistà, som har en Michelin-stjärna sedan 2021. Under kocken Mattia Bianchi erbjuder restaurangen gourmetavsmakningsmenyer som omtolkar lokala Valpolicella-produkter med ett modernt tillvägagångssätt. Ingredienser, inklusive några egentillverkade från hotellets trädgård, är noggrant utvalda för att förbättra det lokala köket.
Finns det något spa- och hälsofaciliteter på Byblos Art Hotel Villa Amistà?
Ja, hotellet är hem till hälsocentret Espace Byblos. Detta prestigefyllda spa erbjuder över 30 skönhets- och hälsobehandlingar. Gästerna kan också njuta av en rad faciliteter, inklusive en bastu, en bubbelpool och ett traditionellt turkiskt bad. En utomhuspool finns tillgänglig för avkoppling och förfriskningar.
Vilka transporttjänster erbjuder hotellet?
Byblos Art Hotel Villa Amistà erbjuder gratis parkering för gästerna. Dessutom erbjuder hotellet en gratis transferservice till och från Veronas historiska centrum och Arenan, vilket gör det bekvämt för gästerna att utforska stadens berömda landmärken utan behov av personlig transport.
Är rummen unikt inredda på Byblos Art Hotel Villa Amistà?
Alla rum på Byblos Art Hotel Villa Amistà är individuellt inredda och visar upp originalkonstverk. Detta engagemang för unik design säkerställer att varje gäst upplever en distinkt estetik. Alla rum är utrustade med luftkonditionering, satellit-TV och ett stort badrum i marmor, kompletterat med gratis WiFi.
Är Byblos Art Hotel Villa Amistà lämpligt för familjer?
Som ett 5-stjärnigt hotell med lyxiga rum, en utomhuspool och en fridfull trädgårdsmiljö kan Byblos Art Hotel Villa Amistà ta emot familjer som söker en sofistikerad och bekväm vistelse. Den rymliga miljön och bekvämligheterna tillgodoser gäster som letar efter en raffinerad upplevelse i regionen Valpolicella, med närhet till både Gardasjön och Verona.
Vad gör Byblos Art Hotel Villa Amistà till ett unikt ställe att bo på?
Detta hotell sticker ut som en unik konst- och designfastighet, där originalkonstverk är integrerade i varje rums inredning. Dess utmärkelse förstärks ytterligare av en restaurang med Michelinstjärnor, ett omfattande hälsocenter och dess inställning i den vackra vinregionen Valpolicella, som erbjuder en lyxig och kulturellt rik upplevelse nära Gardasjön.

Besöksstatistik

8 094 gäster besökte Byblos Art Hotel Villa Amistà under de senaste 365 dagarna, med ett dagligt genomsnitt på 22,2 besök och en topp på 1 206 i Sep 2025 varav 95% Desktop och 5% Mobil.

Mest besökande nationaliteter på Byblos Art Hotel Villa Amistà

Tyskland
Italien
Nederländerna
Österrike
England
Schweiz
Belgien
Polen
Ryssland
Singapore
Kina
Mexiko
USA
HK
Statistik i realtid, AI-botar och webbcrawlare filtreras — data visar bara verkliga mänskliga besök — uppdateras den 2:a varje månad · V58

Recenserad av Gardalake.com-redaktionen
Experter på Gardasjön sedan 1988

🏨 Ägare eller chef för Byblos Art Hotel Villa Amistà?

Visa statistik

GardaLake.com

Gardasjön Hotell & Reseguide

För information, uppdateringar och partnerskap: [email protected]

© 1997–2026 Gardalake.com

Byblos Art Hotel Villa Amistà - San Pietro in Cariano★★★★★

Hotels ✦ Featured
Byblos Art Hotel Villa Amistà - 5 star hotel in San Pietro in Cariano, Lake Garda, Italy

Byblos Art Hotel Villa Amistà är ett 5-stjärnigt konst- och designhotell beläget i San Pietro i Cariano, inbäddat i den berömda vinregionen Valpolicella, och erbjuder lyxigt boende, ett prestigefyllt spa och en gourmetrestaurang. Denna särpräglade fastighet ligger mitt bland vackert underhållna fontäner och blommiga trädgårdar, och erbjuder en fridfull flykt bara 20 km från Gardasjöns strand. Gäster som söker en blandning av konstnärliga uttryck och raffinerad gästfrihet kommer att hitta en unik upplevelse här, med enkel tillgång till både sjöns naturliga skönhet och Veronas kulturella rikedom.

Varje rum på Byblos Art Hotel Villa Amistà är individuellt inrett, med originalkonstverk som bidrar till dess unika karaktär. Varje utrymme är utrustat med moderna bekvämligheter, inklusive luftkonditionering, satellit-TV och ett rymligt badrum i marmor, vilket garanterar en bekväm och elegant vistelse. Gratis WiFi finns tillgängligt i hela fastigheten, vilket gör att gästerna kan hålla sig uppkopplade i denna sofistikerade miljö.

Hotellets kulinariska höjdpunkt är Amistà Restaurant, som har belönats med en Michelinstjärna sedan 2021. Under ledning av kocken Mattia Bianchi omtolkar restaurangen lokala Valpolicella-produkter med en modern känsla. Gourmetavsmakningsmenyerna är genomtänkt utformade för att visa upp regionens kök, med råvaror av högsta kvalitet, av vilka några odlas direkt i hotellets egen trädgård, och erbjuder en riktig upplevelse från jord till bord.

För avkoppling och föryngring erbjuder hälsocentret Espace Byblos ett omfattande utbud av över 30 skönhets- och hälsobehandlingar. Gästerna kan varva ner i bastun, njuta av den lugnande bubbelpoolen eller uppleva det traditionella turkiska badet. En inbjudande utomhuspool finns också tillgänglig, perfekt för ett uppfriskande dopp mitt i hotellets pittoreska omgivningar. Praktiska bekvämligheter inkluderar gratis parkering på plats och en bekväm gratis transferservice till och från Veronas historiska centrum och den ikoniska Arenan, som ligger 13 km bort, vilket underlättar utforskning av stadens attraktioner. Upptäck en vistelse där konst, gastronomi och välbefinnande möts i hjärtat av Valpolicella-regionen.

Vanliga frågor — Byblos Art Hotel Villa Amistà

Var ligger Byblos Art Hotel Villa Amistà?
Byblos Art Hotel Villa Amistà ligger i San Pietro in Cariano, i den pittoreska vinregionen Valpolicella. Detta strategiska läge placerar det cirka 20 km från Gardasjön och 13 km från Veronas historiska centrum, vilket ger gästerna bekväm tillgång till både naturlandskap och kulturattraktioner. Hotellet ligger bland fontäner och blommiga trädgårdar.
Vilka matställen finns på hotellet?
Hotellet har restaurangen Amistà, som har en Michelin-stjärna sedan 2021. Under kocken Mattia Bianchi erbjuder restaurangen gourmetavsmakningsmenyer som omtolkar lokala Valpolicella-produkter med ett modernt tillvägagångssätt. Ingredienser, inklusive några egentillverkade från hotellets trädgård, är noggrant utvalda för att förbättra det lokala köket.
Finns det något spa- och hälsofaciliteter på Byblos Art Hotel Villa Amistà?
Ja, hotellet är hem till hälsocentret Espace Byblos. Detta prestigefyllda spa erbjuder över 30 skönhets- och hälsobehandlingar. Gästerna kan också njuta av en rad faciliteter, inklusive en bastu, en bubbelpool och ett traditionellt turkiskt bad. En utomhuspool finns tillgänglig för avkoppling och förfriskningar.
Vilka transporttjänster erbjuder hotellet?
Byblos Art Hotel Villa Amistà erbjuder gratis parkering för gästerna. Dessutom erbjuder hotellet en gratis transferservice till och från Veronas historiska centrum och Arenan, vilket gör det bekvämt för gästerna att utforska stadens berömda landmärken utan behov av personlig transport.
Är rummen unikt inredda på Byblos Art Hotel Villa Amistà?
Alla rum på Byblos Art Hotel Villa Amistà är individuellt inredda och visar upp originalkonstverk. Detta engagemang för unik design säkerställer att varje gäst upplever en distinkt estetik. Alla rum är utrustade med luftkonditionering, satellit-TV och ett stort badrum i marmor, kompletterat med gratis WiFi.
Är Byblos Art Hotel Villa Amistà lämpligt för familjer?
Som ett 5-stjärnigt hotell med lyxiga rum, en utomhuspool och en fridfull trädgårdsmiljö kan Byblos Art Hotel Villa Amistà ta emot familjer som söker en sofistikerad och bekväm vistelse. Den rymliga miljön och bekvämligheterna tillgodoser gäster som letar efter en raffinerad upplevelse i regionen Valpolicella, med närhet till både Gardasjön och Verona.
Vad gör Byblos Art Hotel Villa Amistà till ett unikt ställe att bo på?
Detta hotell sticker ut som en unik konst- och designfastighet, där originalkonstverk är integrerade i varje rums inredning. Dess utmärkelse förstärks ytterligare av en restaurang med Michelinstjärnor, ett omfattande hälsocenter och dess inställning i den vackra vinregionen Valpolicella, som erbjuder en lyxig och kulturellt rik upplevelse nära Gardasjön.
Reviewed by the Gardalake.com editorial team — Local travel experts since 1988.

Läge & kontakt

Byblos Art Hotel Villa Amistà
★★★★★
Via Cedrare 78
San Pietro in Cariano (VR)
Italien
+39-045.6855555 Official Website

Tjänster & faciliteter

Swimming Pool
Spa & Wellness
Restaurant
Bar
Fitness Centre
Free WiFi
Parking
Free Parking
Air Conditioning
Breakfast
Accessible

Sevärdheter

Arena di Verona 13 km
Verona 13 km
Caneva Aquapark 22 km
Movieland Park 22 km
Gardaland 23 km
Parco Giardino Sigurtà 27 km
Grotte di Catullo 39 km
Funivia Monte Baldo 48 km
Mantova 50 km
Il Vittoriale 66 km
Brescia 69 km
Cascate del Varone 73 km
Trento 87 km
Boka nu
🏨

Are you the owner or manager of Byblos Art Hotel Villa Amistà?

Hantera din lista och spåra dina besökare

8 094 gäster besökte Byblos Art Hotel Villa Amistà under de senaste 365 dagarna, med ett dagligt genomsnitt på 22,2 besök och en topp på 1 206 i Sep 2025 varav 95% Desktop och 5% Mobil.

Tyskland
Italien
Nederländerna
Österrike
England
Schweiz
Belgien
Polen
Ryssland
Singapore
Kina
Mexiko
USA
HK

Statistik i realtid, AI-botar och webbcrawlare filtreras — data visar bara verkliga mänskliga besök — uppdateras den 2:a varje månad · V58