GardaLake.com
Residence Del Lago - holiday apartments in Desenzano del Garda, Lake Garda, Italy

Residence Del Lago, Desenzano del Garda

📍 Via Barbarano 6, Desenzano del Garda

🏊 Slå samman 🅿️ Parkering 📶 WiFi ❄️ A/C
Boka nu

Residence Del Lago erbjuder rymliga lägenheter med självhushåll i Desenzano del Garda, bara 150 meter från Gardasjöns strand. Denna logiverksamhet erbjuder oberoende boende, alla med ett fullt utrustat kök, en modern hydromassagedusch och antingen en privat trädgård eller en möblerad balkong. Gästerna kan njuta av en liten utomhuspool, komplett med sina egna hydromassagefunktioner, som ger en avkopplande tillflyktsort vid sjön. Utformningen av varje lägenhet prioriterar gästkomfort och självständighet, vilket gör den till ett idealiskt val för längre vistelser eller för dem som föredrar flexibiliteten att laga sina egna måltider. En egen ingång garanterar avskildhet, medan det fullt utrustade köket möjliggör bekvämt självhushåll. Införandet av en modern hydromassagedusch i varje enhet ger en touch av välbefinnande till den dagliga rutinen. Beroende …

Läs mer →

Läge & kontakt

Via Barbarano 6
Desenzano del Garda (BS)
Italien
📍 Öppna i Google Maps

Tjänster & faciliteter

Swimming PoolFree WiFiParkingFree ParkingAir Conditioning

Sevärdheter

Grotte di Catullo 5 km
Caneva Aquapark 17 km
Gardaland 17 km
Movieland Park 17 km
Parco Giardino Sigurtà 25 km
Il Vittoriale 27 km
Brescia 35 km
Arena di Verona 41 km
Verona 41 km
Funivia Monte Baldo 65 km
Mantova 66 km
Cascate del Varone 90 km
Trento 104 km

Vanliga frågor

Var ligger Residence Del Lago i Desenzano del Garda?
Residence Del Lago ligger i Desenzano del Garda, bara 150 meter från Gardasjöns strand. Fastigheten erbjuder en bekväm bas för att utforska regionen, med huvudstaden Desenzano del Garda som ligger 2 kilometer bort, lättillgänglig via en särskild gång- och cykelväg. Detta läge ger en balans mellan lugn vid sjön och tillgång till urbana bekvämligheter.
Vilken typ av boende erbjuder Residence Del Lago?
Residence Del Lago erbjuder rymliga lägenheter med självhushåll designade för självständiga vistelser. Varje lägenhet har en egen ingång, ett fullt utrustat kök för matlagning och en modern hydromassagedusch. Gästerna kan också njuta av en privat uteplats, välja mellan en privat trädgård eller en stor möblerad balkong, vilket förbättrar komforten för sin vistelse.
Finns det pool på Residence Del Lago?
Ja, Residence Del Lago har en liten utomhuspool. Denna bekvämlighet är utrustad med hydromassagefunktioner, som erbjuder ett extra element av avkoppling för gästerna. Poolområdet är en trevlig plats att svalka av och varva ner, vilket kompletterar upplevelsen med självhushåll under varmare perioder vid Gardasjön.
Hur långt är det från Residence Del Lago från centrum av Desenzano del Garda?
Desenzano del Gardas centrum ligger cirka 2 kilometer från Residence Del Lago. Gästerna kan enkelt nå staden via en särskild gång- och cykelväg, som erbjuder en direkt anslutning. Detta ger bekväm tillgång till Desenzanos butiker, restauranger och kulturella attraktioner samtidigt som du njuter av en naturskön väg längs sjön.
Vilka bekvämligheter ingår i lägenheterna på Residence Del Lago?
Varje lägenhet på Residence Del Lago är utrustad med en rad bekvämligheter för en bekväm upplevelse med självhushåll. Dessa inkluderar ett fullt utrustat kök, en modern hydromassagedusch och en egen ingång för avskildhet. Dessutom erbjuder varje lägenhet ett privat utomhusutrymme, antingen en privat trädgård eller en stor möblerad balkong, som gästerna kan njuta av.
Är Residence Del Lago lämplig för familjer?
Ja, Residence Del Lago är väl lämpad för familjer på grund av sina rymliga lägenheter med självhushåll. De fullt utrustade köken tillåter familjer att laga mat, vilket erbjuder flexibilitet och kostnadsbesparingar. De privata trädgårdarna eller balkongerna ger utomhusutrymme, och utomhuspoolen med hydromassagefunktioner erbjuder rekreation för alla åldrar, vilket gör det till ett praktiskt val för familjesemestern.
Vad gör Residence Del Lago till ett unikt val för en vistelse vid Gardasjön?
Residence Del Lago utmärker sig för sin kombination av oberoende lägenheter med självhushåll och ett utmärkt läge vid sjön, bara 150 meter från Gardasjön. Inkluderandet av hydromassageduschar i varje enhet och en pool med hydromassagefunktioner ger en touch av komfort. Dess direkta vägförbindelse till staden Desenzano del Garda erbjuder både lugn och tillgänglighet, vilket tilltalar gäster som söker självstyre.

Besöksstatistik

7 123 gäster besökte Residence Del Lago under de senaste 365 dagarna, med ett dagligt genomsnitt på 19,5 besök och en topp på 1 136 i Sep 2025 varav 100% Desktop och 0% Mobil.

Mest besökande nationaliteter på Residence Del Lago

Tyskland
Italien
Nederländerna
Österrike
England
Schweiz
Belgien
Polen
Ryssland
Singapore
USA
HK
Statistik i realtid, AI-botar och webbcrawlare filtreras — data visar bara verkliga mänskliga besök — uppdateras den 2:a varje månad · V22

Recenserad av Gardalake.com-redaktionen
Experter på Gardasjön sedan 1988

🏨 Ägare eller chef för Residence Del Lago?

Visa statistik

GardaLake.com

Gardasjön Hotell & Reseguide

För information, uppdateringar och partnerskap: [email protected]

© 1997–2026 Gardalake.com

Residence Del Lago - Desenzano del Garda

Holiday Apartments
Residence Del Lago - holiday apartments in Desenzano del Garda, Lake Garda, Italy

Residence Del Lago erbjuder rymliga lägenheter med självhushåll i Desenzano del Garda, bara 150 meter från Gardasjöns strand. Denna logiverksamhet erbjuder oberoende boende, alla med ett fullt utrustat kök, en modern hydromassagedusch och antingen en privat trädgård eller en möblerad balkong. Gästerna kan njuta av en liten utomhuspool, komplett med sina egna hydromassagefunktioner, som ger en avkopplande tillflyktsort vid sjön.

Utformningen av varje lägenhet prioriterar gästkomfort och självständighet, vilket gör den till ett idealiskt val för längre vistelser eller för dem som föredrar flexibiliteten att laga sina egna måltider. En egen ingång garanterar avskildhet, medan det fullt utrustade köket möjliggör bekvämt självhushåll. Införandet av en modern hydromassagedusch i varje enhet ger en touch av välbefinnande till den dagliga rutinen. Beroende på den specifika lägenheten kan gästerna varva ner i en privat trädgård, perfekt för att njuta av medelhavsklimatet, eller på en stor möblerad balkong som erbjuder en trevlig uteplats för middagar eller avkoppling.

Residence Del Lago ligger bara 150 meter från det vidsträckta vattnet i Gardasjön, och erbjuder enkel tillgång till sjöpromenader och natursköna vyer. Den största staden Desenzano del Garda är bekvämt belägen 2 kilometer bort, tillgänglig via en särskild gång- och cykelväg. Denna anslutning gör att gästerna kan utforska den pulserande stadskärnan, dess affärer, restauranger och den pittoreska hamnen, samtidigt som de njuter av den friska luften och de vackra omgivningarna. Fastighetens lilla utomhuspool fungerar som en uppfriskande bekvämlighet, särskilt uppskattad under varmare månader. Dess integrerade hydromassagefunktioner erbjuder ett extra element av avkoppling och bjuder in gästerna att varva ner efter en dag av utforskning runt Gardasjön.

Residence Del Lago är väl lämpad för resenärer som söker en blandning av oberoende och komfort i ett utmärkt läge vid Gardasjön. Dess självhushållsanläggning, tillsammans med privata utomhusutrymmen och en uppfriskande pool, vänder sig till både familjer, par och individuella upptäcktsresande. Närheten till både sjön och den livliga staden Desenzano del Garda, ansluten av en lättillgänglig stig, förhöjer den övergripande gästupplevelsen. Upptäck bekvämligheten och charmen med en vistelse med självhushåll vid Gardasjöns strand för din nästa italienska semester.

Vanliga frågor — Residence Del Lago

Var ligger Residence Del Lago i Desenzano del Garda?
Residence Del Lago ligger i Desenzano del Garda, bara 150 meter från Gardasjöns strand. Fastigheten erbjuder en bekväm bas för att utforska regionen, med huvudstaden Desenzano del Garda som ligger 2 kilometer bort, lättillgänglig via en särskild gång- och cykelväg. Detta läge ger en balans mellan lugn vid sjön och tillgång till urbana bekvämligheter.
Vilken typ av boende erbjuder Residence Del Lago?
Residence Del Lago erbjuder rymliga lägenheter med självhushåll designade för självständiga vistelser. Varje lägenhet har en egen ingång, ett fullt utrustat kök för matlagning och en modern hydromassagedusch. Gästerna kan också njuta av en privat uteplats, välja mellan en privat trädgård eller en stor möblerad balkong, vilket förbättrar komforten för sin vistelse.
Finns det pool på Residence Del Lago?
Ja, Residence Del Lago har en liten utomhuspool. Denna bekvämlighet är utrustad med hydromassagefunktioner, som erbjuder ett extra element av avkoppling för gästerna. Poolområdet är en trevlig plats att svalka av och varva ner, vilket kompletterar upplevelsen med självhushåll under varmare perioder vid Gardasjön.
Hur långt är det från Residence Del Lago från centrum av Desenzano del Garda?
Desenzano del Gardas centrum ligger cirka 2 kilometer från Residence Del Lago. Gästerna kan enkelt nå staden via en särskild gång- och cykelväg, som erbjuder en direkt anslutning. Detta ger bekväm tillgång till Desenzanos butiker, restauranger och kulturella attraktioner samtidigt som du njuter av en naturskön väg längs sjön.
Vilka bekvämligheter ingår i lägenheterna på Residence Del Lago?
Varje lägenhet på Residence Del Lago är utrustad med en rad bekvämligheter för en bekväm upplevelse med självhushåll. Dessa inkluderar ett fullt utrustat kök, en modern hydromassagedusch och en egen ingång för avskildhet. Dessutom erbjuder varje lägenhet ett privat utomhusutrymme, antingen en privat trädgård eller en stor möblerad balkong, som gästerna kan njuta av.
Är Residence Del Lago lämplig för familjer?
Ja, Residence Del Lago är väl lämpad för familjer på grund av sina rymliga lägenheter med självhushåll. De fullt utrustade köken tillåter familjer att laga mat, vilket erbjuder flexibilitet och kostnadsbesparingar. De privata trädgårdarna eller balkongerna ger utomhusutrymme, och utomhuspoolen med hydromassagefunktioner erbjuder rekreation för alla åldrar, vilket gör det till ett praktiskt val för familjesemestern.
Vad gör Residence Del Lago till ett unikt val för en vistelse vid Gardasjön?
Residence Del Lago utmärker sig för sin kombination av oberoende lägenheter med självhushåll och ett utmärkt läge vid sjön, bara 150 meter från Gardasjön. Inkluderandet av hydromassageduschar i varje enhet och en pool med hydromassagefunktioner ger en touch av komfort. Dess direkta vägförbindelse till staden Desenzano del Garda erbjuder både lugn och tillgänglighet, vilket tilltalar gäster som söker självstyre.
Reviewed by the Gardalake.com editorial team — Local travel experts since 1988.

Läge & kontakt

Residence Del Lago
Via Barbarano 6
Desenzano del Garda (BS)
Italien
Website

Tjänster & faciliteter

Swimming Pool
Free WiFi
Parking
Free Parking
Air Conditioning

Sevärdheter

Grotte di Catullo 5 km
Caneva Aquapark 17 km
Gardaland 17 km
Movieland Park 17 km
Parco Giardino Sigurtà 25 km
Il Vittoriale 27 km
Brescia 35 km
Arena di Verona 41 km
Verona 41 km
Funivia Monte Baldo 65 km
Mantova 66 km
Cascate del Varone 90 km
Trento 104 km
Boka nu
🏨

Are you the owner or manager of Residence Del Lago?

Hantera din lista och spåra dina besökare

7 123 gäster besökte Residence Del Lago under de senaste 365 dagarna, med ett dagligt genomsnitt på 19,5 besök och en topp på 1 136 i Sep 2025 varav 100% Desktop och 0% Mobil.

Tyskland
Italien
Nederländerna
Österrike
England
Schweiz
Belgien
Polen
Ryssland
Singapore
USA
HK

Statistik i realtid, AI-botar och webbcrawlare filtreras — data visar bara verkliga mänskliga besök — uppdateras den 2:a varje månad · V22