GardaLake.com
Piccolo Hotel - 2 star hotel in Garda, Lake Garda, Italy

Piccolo Hotel, Garda

★★

📍 Piazza Catullo, 11/12, Garda

🍽️ Restaurang 🍸 Bar 🅿️ Parkering 📶 WiFi ❄️ A/C
Boka nu Ring

Piccolo Hotel är ett 2-stjärnigt hotell som ligger i Gardas historiska centrum, bara 30 meter från Gardasjön och 300 meter från stranden. Denna renoverade historiska byggnad ligger vid torget Piazza Catullo och erbjuder en traditionell restaurang, gratis Wi-Fi och rum med klassiska trämöbler. Vissa har sjöutsikt. Gäster som söker en vistelse med lokal karaktär kommer att tycka att denna fastighet är ett inbjudande val för att utforska den charmiga staden Garda och dess omgivningar vid sjön. Detta hotell erbjuder en bekväm bas för att uppleva Gardasjöns autentiska atmosfär. Rummen på Piccolo Hotel är designade med praktisk och lokal stil, med trämöbler, takfläkt och svala klinkergolv, vilket garanterar en trevlig miljö. Varje rum har en platt-TV och ett eget badrum med …

Läs mer →

Läge & kontakt

Piazza Catullo, 11/12
Garda (VR)
Italien
+39-045.7255256 📍 Öppna i Google Maps

Tjänster & faciliteter

RestaurantBarFree WiFiParkingFree ParkingAir ConditioningBreakfast

Sevärdheter

Gardaland 15 km
Caneva Aquapark 16 km
Movieland Park 17 km
Funivia Monte Baldo 28 km
Grotte di Catullo 29 km
Parco Giardino Sigurtà 31 km
Arena di Verona 38 km
Verona 38 km
Il Vittoriale 60 km
Brescia 63 km
Mantova 67 km
Cascate del Varone 68 km
Trento 82 km

Vanliga frågor

Var ligger Piccolo Hotel i Garda?
Piccolo Hotel är centralt beläget i Gardas historiska stadskärna, närmare bestämt vid torget Piazza Catullo. Det ligger bara 30 meter från Gardasjöns strand och cirka 300 meter från närmaste strand, som erbjuder bekväm tillgång till stadens främsta attraktioner och strandpromenaden.
Vilka matställen finns det på Piccolo Hotel?
Som gäst på Piccolo Hotel kan du njuta av en daglig frukostbuffé med söta och salta alternativ. Boendet har också en à la carte-restaurang som serverar regionala rätter, vilket ger dig möjlighet att uppleva lokala italienska smaker. Dessutom finns det en bar där gästerna kan koppla av med drinkar och snacks.
Erbjuder Piccolo Hotel en pool eller Wi-Fi?
Piccolo Hotel erbjuder gratis Wi-Fi för sina gäster i hela fastigheten, vilket möjliggör anslutning under din vistelse. Baserat på tillgänglig information har Piccolo Hotel dock ingen pool på plats.
Vilka bekvämligheter kan gästerna förvänta sig i rummen på Piccolo Hotel?
Rummen på Piccolo Hotel är utrustade med trämöbler, takfläkt och svala klinkergolv. Varje rum har en platt-TV och ett eget badrum med gratis badprodukter och hårtork. Vissa rum har även pittoresk sjöutsikt.
Är Piccolo Hotel lämpligt för familjer som besöker Gardasjön?
Med sitt centrala läge i Gardas historiska centrum och närhet till Gardasjön och en strand kan Piccolo Hotel fungera som en praktisk bas för familjer. Tillgången till en traditionell restaurang och bekväma rum med nödvändiga bekvämligheter bidrar till en bekväm vistelse för dem som utforskar regionen.
Vilken är de typiska in- och utcheckningstiderna på Piccolo Hotel?
Även om specifika tider inte anges, innebär standardhotellpraxis i Italien vanligtvis incheckning från mitten av eftermiddagen, vanligtvis runt 14:00 eller 15:00. Utcheckning är vanligtvis planerad till sent på morgonen, ofta runt 10:00 eller 11:00. Gästerna uppmanas att bekräfta dessa uppgifter direkt med hotellet före ankomst.
Vad gör Piccolo Hotel till ett unikt ställe att bo på i Garda?
Piccolo Hotel sticker ut genom sitt läge i en renoverad historisk byggnad på Gardas charmiga torg Piazza Catullo. Dess direkta närhet till Gardasjön och stranden, kombinerat med fokus på regional mat i sin traditionella restaurang, erbjuder gästerna en autentisk och karaktärsfull upplevelse i hjärtat av Garda.

Besöksstatistik

7 423 gäster besökte Piccolo Hotel under de senaste 365 dagarna, med ett dagligt genomsnitt på 20,3 besök och en topp på 1 107 i Sep 2025 varav 92% Desktop och 8% Mobil.

Mest besökande nationaliteter på Piccolo Hotel

Tyskland
Italien
Nederländerna
Österrike
England
Schweiz
Belgien
Polen
Ryssland
Singapore
Kina
HK
Statistik i realtid, AI-botar och webbcrawlare filtreras — data visar bara verkliga mänskliga besök — uppdateras den 2:a varje månad · V17

Recenserad av Gardalake.com-redaktionen
Experter på Gardasjön sedan 1988

More hotels in Garda

Budget Hotels in Garda Hotels with Parking in Garda Hotels with Free Parking in Garda

🏨 Ägare eller chef för Piccolo Hotel?

Visa statistik

GardaLake.com

Gardasjön Hotell & Reseguide

För information, uppdateringar och partnerskap: [email protected]

© 1997–2026 Gardalake.com

Piccolo Hotel - Garda★★☆☆☆

Hotels
Piccolo Hotel - 2 star hotel in Garda, Lake Garda, Italy

Piccolo Hotel är ett 2-stjärnigt hotell som ligger i Gardas historiska centrum, bara 30 meter från Gardasjön och 300 meter från stranden. Denna renoverade historiska byggnad ligger vid torget Piazza Catullo och erbjuder en traditionell restaurang, gratis Wi-Fi och rum med klassiska trämöbler. Vissa har sjöutsikt. Gäster som söker en vistelse med lokal karaktär kommer att tycka att denna fastighet är ett inbjudande val för att utforska den charmiga staden Garda och dess omgivningar vid sjön.

Detta hotell erbjuder en bekväm bas för att uppleva Gardasjöns autentiska atmosfär. Rummen på Piccolo Hotel är designade med praktisk och lokal stil, med trämöbler, takfläkt och svala klinkergolv, vilket garanterar en trevlig miljö. Varje rum har en platt-TV och ett eget badrum med gratis badprodukter och hårtork. För dem som uppskattar natursköna vyer erbjuder vissa rum pittoresk utsikt över Gardasjön, vilket förbättrar den övergripande gästupplevelsen.

Maten på Piccolo Hotel börjar varje dag med en söt och välsmakande frukostbuffé, som erbjuder en rad olika alternativ för att börja din morgon. Till lunch och middag specialiserar sig à la carte-restaurangen på regionala rätter och bjuder in gästerna att prova lokala smaker och traditionella italienska rätter. Hotellet har även en bar som erbjuder en avslappnad miljö för att njuta av en uppfriskande drink eller ett lätt mellanmål hela dagen. Dess centrala läge i Gardas historiska centrum, kombinerat med enkel tillgång till sjön och den närliggande stranden, gör Piccolo Hotel till ett bekvämt alternativ för resenärer som är intresserade av lokal kultur, kulinariska läckerheter och sköna promenader längs strandpromenaden.

Vanliga frågor — Piccolo Hotel

Var ligger Piccolo Hotel i Garda?
Piccolo Hotel är centralt beläget i Gardas historiska stadskärna, närmare bestämt vid torget Piazza Catullo. Det ligger bara 30 meter från Gardasjöns strand och cirka 300 meter från närmaste strand, som erbjuder bekväm tillgång till stadens främsta attraktioner och strandpromenaden.
Vilka matställen finns det på Piccolo Hotel?
Som gäst på Piccolo Hotel kan du njuta av en daglig frukostbuffé med söta och salta alternativ. Boendet har också en à la carte-restaurang som serverar regionala rätter, vilket ger dig möjlighet att uppleva lokala italienska smaker. Dessutom finns det en bar där gästerna kan koppla av med drinkar och snacks.
Erbjuder Piccolo Hotel en pool eller Wi-Fi?
Piccolo Hotel erbjuder gratis Wi-Fi för sina gäster i hela fastigheten, vilket möjliggör anslutning under din vistelse. Baserat på tillgänglig information har Piccolo Hotel dock ingen pool på plats.
Vilka bekvämligheter kan gästerna förvänta sig i rummen på Piccolo Hotel?
Rummen på Piccolo Hotel är utrustade med trämöbler, takfläkt och svala klinkergolv. Varje rum har en platt-TV och ett eget badrum med gratis badprodukter och hårtork. Vissa rum har även pittoresk sjöutsikt.
Är Piccolo Hotel lämpligt för familjer som besöker Gardasjön?
Med sitt centrala läge i Gardas historiska centrum och närhet till Gardasjön och en strand kan Piccolo Hotel fungera som en praktisk bas för familjer. Tillgången till en traditionell restaurang och bekväma rum med nödvändiga bekvämligheter bidrar till en bekväm vistelse för dem som utforskar regionen.
Vilken är de typiska in- och utcheckningstiderna på Piccolo Hotel?
Även om specifika tider inte anges, innebär standardhotellpraxis i Italien vanligtvis incheckning från mitten av eftermiddagen, vanligtvis runt 14:00 eller 15:00. Utcheckning är vanligtvis planerad till sent på morgonen, ofta runt 10:00 eller 11:00. Gästerna uppmanas att bekräfta dessa uppgifter direkt med hotellet före ankomst.
Vad gör Piccolo Hotel till ett unikt ställe att bo på i Garda?
Piccolo Hotel sticker ut genom sitt läge i en renoverad historisk byggnad på Gardas charmiga torg Piazza Catullo. Dess direkta närhet till Gardasjön och stranden, kombinerat med fokus på regional mat i sin traditionella restaurang, erbjuder gästerna en autentisk och karaktärsfull upplevelse i hjärtat av Garda.
Reviewed by the Gardalake.com editorial team — Local travel experts since 1988.

Läge & kontakt

Piccolo Hotel
★★
Piazza Catullo, 11/12
Garda (VR)
Italien
+39-045.7255256 Website

Tjänster & faciliteter

Restaurant
Bar
Free WiFi
Parking
Free Parking
Air Conditioning
Breakfast

Sevärdheter

Gardaland 15 km
Caneva Aquapark 16 km
Movieland Park 17 km
Funivia Monte Baldo 28 km
Grotte di Catullo 29 km
Parco Giardino Sigurtà 31 km
Arena di Verona 38 km
Verona 38 km
Il Vittoriale 60 km
Brescia 63 km
Mantova 67 km
Cascate del Varone 68 km
Trento 82 km
Boka nu
🏨

Are you the owner or manager of Piccolo Hotel?

Hantera din lista och spåra dina besökare

7 423 gäster besökte Piccolo Hotel under de senaste 365 dagarna, med ett dagligt genomsnitt på 20,3 besök och en topp på 1 107 i Sep 2025 varav 92% Desktop och 8% Mobil.

Tyskland
Italien
Nederländerna
Österrike
England
Schweiz
Belgien
Polen
Ryssland
Singapore
Kina
HK

Statistik i realtid, AI-botar och webbcrawlare filtreras — data visar bara verkliga mänskliga besök — uppdateras den 2:a varje månad · V17