GardaLake.com
Il Nido dei Gufi - bedandbreakfast in Toscolano Maderno, Lake Garda, Italy

Il Nido dei Gufi, Toscolano Maderno

📍 Via Trento 91B, Toscolano Maderno

🏊 Slå samman 🅿️ Parkering 📶 WiFi ❄️ A/C
Boka nu

Il Nido dei Gufi Bed and Breakfast i Toscolano Maderno erbjuder en fridfull tillflyktsort på Gardasjöns västra strand, med en uppfriskande utomhuspool och en vacker trädgård. Detta välkomnande hotell erbjuder sina gäster bekvämt boende, komplett med moderna bekvämligheter utformade för en avkopplande vistelse mitt i det pittoreska landskapet i regionen Gardasjön. Som gäst på Il Nido dei Gufi kan du varva ner på solterrassen, som är en idealisk plats för att njuta av medelhavsklimatet, eller utforska fastighetens välskötta trädgård. Varje rum är omtänksamt utrustade med luftkonditionering och privata badrum med bidé, vilket garanterar en bekväm och privat upplevelse. De ljudisolerade rummen bidrar till en fridfull atmosfär, vilket möjliggör ostörd vila efter en dag av att utforska Toscolano Maderno och dess …

Läs mer →

Läge & kontakt

Via Trento 91B
Toscolano Maderno (BS)
Italien
📍 Öppna i Google Maps

Tjänster & faciliteter

Swimming PoolFree WiFiParkingFree ParkingAir ConditioningBreakfast

Sevärdheter

Il Vittoriale 5 km
Cascate del Varone 37 km
Grotte di Catullo 40 km
Brescia 44 km
Caneva Aquapark 51 km
Gardaland 51 km
Movieland Park 51 km
Funivia Monte Baldo 54 km
Parco Giardino Sigurtà 58 km
Arena di Verona 73 km
Verona 73 km
Trento 77 km
Mantova 98 km

Vanliga frågor

Var ligger Il Nido dei Gufi Bed and Breakfast?
Il Nido dei Gufi Bed and Breakfast ligger i Toscolano Maderno, en charmig ort på den västra stranden av Gardasjön i Italien. Detta läge erbjuder gästerna en lugn miljö, perfekt för att uppleva den naturliga skönheten och avslappnade tempot i regionen Gardasjön, med enkel tillgång till lokala attraktioner och aktiviteter vid sjön.
Vilka frukostalternativ finns det på Il Nido dei Gufi?
Som gäst på Il Nido dei Gufi Bed and Breakfast kan du njuta av ett brett utbud av frukostalternativ. Alternativen inkluderar kontinentala, bufféer och traditionella italienska alternativ. Boendet tillgodoser också olika kostbehov och erbjuder vegetariska, veganska och glutenfria alternativ. Färska bakverk, lokala specialiteter och frukt serveras dagligen för att säkerställa en härlig start på dagen.
Erbjuder fastigheten bekvämligheter för avkoppling och komfort?
Ja, Il Nido dei Gufi Bed and Breakfast erbjuder flera bekvämligheter utformade för gästernas komfort och avkoppling. Dessa inkluderar en uppfriskande utomhuspool, en vacker trädgård och en solterrass perfekt för att varva ner. Rummen är utrustade med luftkonditionering, privata badrum med bidé och är ljudisolerade för att säkerställa en lugn vistelse. Gratis WiFi finns tillgängligt i alla utrymmen.
Är Il Nido dei Gufi Bed and Breakfast lämpligt för familjer?
Med sina bekväma och ljudisolerade rum, en utomhuspool och en vacker trädgård erbjuder Il Nido dei Gufi Bed and Breakfast en trevlig miljö för familjer. De olika frukostalternativen tillgodoser olika preferenser, och närheten till Gardasjön ger enkel tillgång till familjevänliga aktiviteter som att cykla och utforska det lokala området.
Vilka unika egenskaper erbjuder Il Nido dei Gufi?
Il Nido dei Gufi sticker ut med sin kombination av en vacker trädgård, en uppfriskande utomhuspool och en solterrass för avkoppling. Boendet har också ett bekvämt kafé, en uteplats med sittplatser och dedikerad cykelparkering. Gästerna uppskattar särskilt den omfattande frukostmenyn, som inkluderar lokala specialiteter och tillgodoser olika kostbehov.
Vilka aktiviteter och attraktioner finns i närheten av Il Nido dei Gufi?
Det omgivande området Toscolano Maderno och Gardasjön erbjuder många aktiviteter, inklusive populära båt- och cykelleder. Gästerna kan enkelt ta sig till regionala attraktioner som slottet Desenzano, Terme Sirmione - Virgilio och nöjesparken Gardaland. Detta bed and breakfast fungerar som en bekväm bas för att utforska regionens kultur- och rekreationsutbud.
Vilken tid checkar man in/ut på Il Nido dei Gufi?
Även om specifika inchecknings- och utcheckningstider inte anges i fastighetsbeskrivningen, upptäcker gästerna vanligtvis att incheckning på bed and breakfast i regionen Gardasjön vanligtvis sker på eftermiddagen, ofta från 15:00, med utcheckning vanligtvis 10:00 eller 11:00. Det rekommenderas alltid att bekräfta dessa uppgifter direkt med boendet före ankomst.

Besöksstatistik

6 195 gäster besökte Il Nido dei Gufi under de senaste 365 dagarna, med ett dagligt genomsnitt på 17,0 besök och en topp på 1 053 i Sep 2025 varav 99% Desktop och 1% Mobil.

Mest besökande nationaliteter på Il Nido dei Gufi

Tyskland
Italien
Nederländerna
Österrike
England
Schweiz
Belgien
Polen
Ryssland
Singapore
Kina
Statistik i realtid, AI-botar och webbcrawlare filtreras — data visar bara verkliga mänskliga besök — uppdateras den 2:a varje månad · V29

Recenserad av Gardalake.com-redaktionen
Experter på Gardasjön sedan 1988

🏨 Ägare eller chef för Il Nido dei Gufi?

Visa statistik

GardaLake.com

Gardasjön Hotell & Reseguide

För information, uppdateringar och partnerskap: [email protected]

© 1997–2026 Gardalake.com

Il Nido dei Gufi - Toscolano Maderno

Bed and Breakfast
Il Nido dei Gufi - bedandbreakfast in Toscolano Maderno, Lake Garda, Italy

Il Nido dei Gufi Bed and Breakfast i Toscolano Maderno erbjuder en fridfull tillflyktsort på Gardasjöns västra strand, med en uppfriskande utomhuspool och en vacker trädgård. Detta välkomnande hotell erbjuder sina gäster bekvämt boende, komplett med moderna bekvämligheter utformade för en avkopplande vistelse mitt i det pittoreska landskapet i regionen Gardasjön.

Som gäst på Il Nido dei Gufi kan du varva ner på solterrassen, som är en idealisk plats för att njuta av medelhavsklimatet, eller utforska fastighetens välskötta trädgård. Varje rum är omtänksamt utrustade med luftkonditionering och privata badrum med bidé, vilket garanterar en bekväm och privat upplevelse. De ljudisolerade rummen bidrar till en fridfull atmosfär, vilket möjliggör ostörd vila efter en dag av att utforska Toscolano Maderno och dess omgivningar. Gratis WiFi finns tillgängligt i hela bed and breakfast, vilket håller gästerna uppkopplade.

En höjdpunkt för en vistelse på Il Nido dei Gufi är det omfattande frukostutbudet. Gästerna kan välja mellan en mängd olika alternativ, inklusive kontinentala, bufféer och traditionella italienska alternativ. Fastigheten tillgodoser olika kostpreferenser med vegetariska, veganska och glutenfria alternativ lätt tillgängliga. Varje morgon serveras lokala specialiteter, färska bakverk och ett urval av frukter, vilket ger en härlig start på dagen. För ytterligare bekvämlighet har detta bed and breakfast ett kafé och en inbjudande uteservering, perfekt för att njuta av en morgonespresso eller en eftermiddagsförfriskning.

Fastigheten vänder sig även till aktiva resenärer med en dedikerad cykelparkering, vilket gör det till en utmärkt bas för att utforska de natursköna cykellederna runt Toscolano Maderno. Det omgivande området vid Gardasjön är populärt för olika utomhusaktiviteter, inklusive båtliv och cykling, så att gästerna kan fördjupa sig i regionens naturliga skönhet. När du bor på Il Nido dei Gufi har gästerna tillgång till viktiga regionala attraktioner som slottet Desenzano, Terme Sirmione - Virgilio och den populära temaparken Gardaland, som erbjuder olika upplevelser för alla intressen. Detta bed and breakfast erbjuder en omtänksam och bekväm bas för att upptäcka Gardasjöns charm.

Vanliga frågor — Il Nido dei Gufi

Var ligger Il Nido dei Gufi Bed and Breakfast?
Il Nido dei Gufi Bed and Breakfast ligger i Toscolano Maderno, en charmig ort på den västra stranden av Gardasjön i Italien. Detta läge erbjuder gästerna en lugn miljö, perfekt för att uppleva den naturliga skönheten och avslappnade tempot i regionen Gardasjön, med enkel tillgång till lokala attraktioner och aktiviteter vid sjön.
Vilka frukostalternativ finns det på Il Nido dei Gufi?
Som gäst på Il Nido dei Gufi Bed and Breakfast kan du njuta av ett brett utbud av frukostalternativ. Alternativen inkluderar kontinentala, bufféer och traditionella italienska alternativ. Boendet tillgodoser också olika kostbehov och erbjuder vegetariska, veganska och glutenfria alternativ. Färska bakverk, lokala specialiteter och frukt serveras dagligen för att säkerställa en härlig start på dagen.
Erbjuder fastigheten bekvämligheter för avkoppling och komfort?
Ja, Il Nido dei Gufi Bed and Breakfast erbjuder flera bekvämligheter utformade för gästernas komfort och avkoppling. Dessa inkluderar en uppfriskande utomhuspool, en vacker trädgård och en solterrass perfekt för att varva ner. Rummen är utrustade med luftkonditionering, privata badrum med bidé och är ljudisolerade för att säkerställa en lugn vistelse. Gratis WiFi finns tillgängligt i alla utrymmen.
Är Il Nido dei Gufi Bed and Breakfast lämpligt för familjer?
Med sina bekväma och ljudisolerade rum, en utomhuspool och en vacker trädgård erbjuder Il Nido dei Gufi Bed and Breakfast en trevlig miljö för familjer. De olika frukostalternativen tillgodoser olika preferenser, och närheten till Gardasjön ger enkel tillgång till familjevänliga aktiviteter som att cykla och utforska det lokala området.
Vilka unika egenskaper erbjuder Il Nido dei Gufi?
Il Nido dei Gufi sticker ut med sin kombination av en vacker trädgård, en uppfriskande utomhuspool och en solterrass för avkoppling. Boendet har också ett bekvämt kafé, en uteplats med sittplatser och dedikerad cykelparkering. Gästerna uppskattar särskilt den omfattande frukostmenyn, som inkluderar lokala specialiteter och tillgodoser olika kostbehov.
Vilka aktiviteter och attraktioner finns i närheten av Il Nido dei Gufi?
Det omgivande området Toscolano Maderno och Gardasjön erbjuder många aktiviteter, inklusive populära båt- och cykelleder. Gästerna kan enkelt ta sig till regionala attraktioner som slottet Desenzano, Terme Sirmione - Virgilio och nöjesparken Gardaland. Detta bed and breakfast fungerar som en bekväm bas för att utforska regionens kultur- och rekreationsutbud.
Vilken tid checkar man in/ut på Il Nido dei Gufi?
Även om specifika inchecknings- och utcheckningstider inte anges i fastighetsbeskrivningen, upptäcker gästerna vanligtvis att incheckning på bed and breakfast i regionen Gardasjön vanligtvis sker på eftermiddagen, ofta från 15:00, med utcheckning vanligtvis 10:00 eller 11:00. Det rekommenderas alltid att bekräfta dessa uppgifter direkt med boendet före ankomst.
Reviewed by the Gardalake.com editorial team — Local travel experts since 1988.

Läge & kontakt

Il Nido dei Gufi
Via Trento 91B
Toscolano Maderno (BS)
Italien
Website

Tjänster & faciliteter

Swimming Pool
Free WiFi
Parking
Free Parking
Air Conditioning
Breakfast

Sevärdheter

Il Vittoriale 5 km
Cascate del Varone 37 km
Grotte di Catullo 40 km
Brescia 44 km
Caneva Aquapark 51 km
Gardaland 51 km
Movieland Park 51 km
Funivia Monte Baldo 54 km
Parco Giardino Sigurtà 58 km
Arena di Verona 73 km
Verona 73 km
Trento 77 km
Mantova 98 km
Boka nu
🏨

Are you the owner or manager of Il Nido dei Gufi?

Hantera din lista och spåra dina besökare

6 195 gäster besökte Il Nido dei Gufi under de senaste 365 dagarna, med ett dagligt genomsnitt på 17,0 besök och en topp på 1 053 i Sep 2025 varav 99% Desktop och 1% Mobil.

Tyskland
Italien
Nederländerna
Österrike
England
Schweiz
Belgien
Polen
Ryssland
Singapore
Kina

Statistik i realtid, AI-botar och webbcrawlare filtreras — data visar bara verkliga mänskliga besök — uppdateras den 2:a varje månad · V29