GardaLake.com
AHG Donna Silvia Wellness Hotel - 4 star accommodation in Manerba del Garda, Lake Garda, Italy

AHG Donna Silvia Wellness Hotel, Manerba del Garda

★★★★

📍 Viale Catullo 1, Manerba del Garda

🍽️ Restaurang 💆 Spa 🅿️ Parkering 📶 WiFi ❄️ A/C
Boka nu

AHG Donna Silvia Wellness Hotel är ett modernt 4-stjärnigt hotell i Manerba del Garda, som erbjuder en lugn oas bara 350 meter från Gardasjöns stränder, komplett med ett hälsocenter, säsongsöppen utomhuspool och olika boendealternativ. Detta hotell ligger i ett rikt, grönt område och erbjuder en fridfull miljö för gäster som söker avkoppling och bekvämlighet i regionen Gardasjön, och förkroppsligar den välkomnande andan av italiensk gästfrihet. Dess strategiska läge i Manerba del Garda gör det till en idealisk bas för att utforska den lokala charmen och området kring Gardasjön. Hotellet har ett omfattande hälsocenter som bjuder in gästerna att koppla av med en bastu, och erbjuder skönhetsbehandlingar och massage mot en extra kostnad. För fritiden erbjuder en avkopplande säsongsöppen utomhuspool en …

Läs mer →

Läge & kontakt

Viale Catullo 1
Manerba del Garda (BS)
Italien
📍 Öppna i Google Maps

Tjänster & faciliteter

Spa & WellnessRestaurantFree WiFiParkingAir ConditioningBreakfastMassageTerraceBalcony

Sevärdheter

Il Vittoriale 13 km
Grotte di Catullo 24 km
Caneva Aquapark 36 km
Gardaland 36 km
Movieland Park 36 km
Brescia 40 km
Parco Giardino Sigurtà 42 km
Cascate del Varone 54 km
Arena di Verona 58 km
Verona 58 km
Funivia Monte Baldo 71 km
Mantova 83 km
Trento 122 km

Vanliga frågor

Var ligger AHG Donna Silvia Wellness Hotel?
AHG Donna Silvia Wellness Hotel ligger i Manerba del Garda, i ett rikt grönt område. Det är bekvämt beläget bara 350 meter från Gardasjöns strand, och erbjuder enkel tillgång till sjöns naturliga skönhet och Manerba del Gardas charmiga centrum, vilket gör det till en utmärkt plats för att utforska regionen.
Vilka hälsofaciliteter finns på hotellet?
Hotellet har ett särskilt hälsocenter för avkoppling. Detta inkluderar en bastu där du kan koppla av efter en dag med aktiviteter. Dessutom finns en rad skönhetsbehandlingar och massage tillgängliga för att förbättra din vistelse, även om dessa tjänster vanligtvis medför extra kostnader, vilket ger en omfattande välbefinnandeupplevelse.
Vilka typer av boende erbjuder AHG Donna Silvia Wellness Hotel?
Gästerna kan välja mellan en mängd olika boendealternativ, inklusive bekväma rum, rymliga sviter och stora lägenheter. Alla enheter är utrustade med minibar, luftkonditionering, satellit-TV och internet. Många rum och sviter har balkonger eller uteplatser med panoramautsikt, medan lägenheterna har fullt utrustade kök, loftområden och panoramaterrasser med utsikt över slottet Rocca di Manerba.
Erbjuder hotellet matställen för gästerna?
Ja, hotellet garanterar en trevlig start på dagen med en omfattande frukostservice. Gästerna kan njuta av ett brett urval av à la carte-rätter utöver en generös buffé, som serveras dagligen fram till kl. 10.00. På hotellets område finns också ett stort torg med olika restauranger och små butiker.
Är AHG Donna Silvia Wellness Hotel lämpligt för familjer?
Med sitt utbud av boende, inklusive stora lägenheter med fullt utrustade kök och loftområden, är hotellet väl lämpat för familjer som söker komfort och bekvämlighet. Den säsongsöppna utomhuspoolen och närheten till Gardasjön erbjuder också rekreationsmöjligheter för alla åldrar, vilket gör det till ett bekvämt val för familjevistelser i Manerba del Garda.
Vilka bekvämligheter finns på hotellets område?
På hotellets område finns ett stort, välkomnande huvudtorg där gästerna hittar ett urval av restauranger och små butiker, som erbjuder bekväma alternativ för att äta middag och surfa. Dessutom erbjuder fastigheten parkering på plats för gäster som reser med bil, vilket förbättrar tillgängligheten och enklare vistelse under deras besök i Gardasjön.
Vilka är de typiska in- och utcheckningstiderna på AHG Donna Silvia Wellness Hotel?
Även om specifika tider inte anges i beskrivningen, tycker gäster vanligtvis att standardincheckningstider i Italien är på eftermiddagen, ofta runt 15:00, med utcheckning vanligtvis 10:00 eller 11:00. Det är alltid tillrådligt att bekräfta det exakta schemat för in- och utcheckning direkt med hotellet före ankomst för att få den mest exakta informationen.

Besöksstatistik

7 149 gäster besökte AHG Donna Silvia Wellness Hotel under de senaste 365 dagarna, med ett dagligt genomsnitt på 19,6 besök och en topp på 854 i Apr 2026 varav 100% Desktop och 0% Mobil.

Mest besökande nationaliteter på AHG Donna Silvia Wellness Hotel

Tyskland
Italien
Nederländerna
Österrike
England
Schweiz
Belgien
Polen
Ryssland
Singapore
Kina
Statistik i realtid, AI-botar och webbcrawlare filtreras — data visar bara verkliga mänskliga besök — uppdateras den 2:a varje månad · V9

Recenserad av Gardalake.com-redaktionen
Experter på Gardasjön sedan 1988

🏨 Ägare eller chef för AHG Donna Silvia Wellness Hotel?

Visa statistik

GardaLake.com

Gardasjön Hotell & Reseguide

För information, uppdateringar och partnerskap: [email protected]

© 1997–2026 Gardalake.com

AHG Donna Silvia Wellness Hotel - Manerba del Garda★★★★☆

AHG Donna Silvia Wellness Hotel - 4 star accommodation in Manerba del Garda, Lake Garda, Italy

AHG Donna Silvia Wellness Hotel är ett modernt 4-stjärnigt hotell i Manerba del Garda, som erbjuder en lugn oas bara 350 meter från Gardasjöns stränder, komplett med ett hälsocenter, säsongsöppen utomhuspool och olika boendealternativ. Detta hotell ligger i ett rikt, grönt område och erbjuder en fridfull miljö för gäster som söker avkoppling och bekvämlighet i regionen Gardasjön, och förkroppsligar den välkomnande andan av italiensk gästfrihet. Dess strategiska läge i Manerba del Garda gör det till en idealisk bas för att utforska den lokala charmen och området kring Gardasjön.

Hotellet har ett omfattande hälsocenter som bjuder in gästerna att koppla av med en bastu, och erbjuder skönhetsbehandlingar och massage mot en extra kostnad. För fritiden erbjuder en avkopplande säsongsöppen utomhuspool en uppfriskande tillflyktsort under de varmare månaderna, så att gästerna kan njuta av medelhavsklimatet. Fastigheten erbjuder en mängd olika boenden, inklusive välutrustade rum, rymliga sviter och stora lägenheter. Varje enhet garanterar komfort med bekvämligheter som minibar, luftkonditionering, satellit-TV och internet. De flesta rummen och sviterna utökar även vardagsrummet med en balkong eller uteplats med panoramautsikt, perfekt för att njuta av den omgivande utsikten.

För dem som önskar mer självständighet är de stora lägenheterna ett idealiskt val, med fullt utrustade kök, ett bekvämt loft och vidsträckta panoramaterrasser. Dessa terrasser erbjuder fängslande utsikt, inklusive det historiska slottet Rocca di Manerba, som ger en unik bakgrund för din vistelse. Gästerna börjar dagen med ett brett urval av à la carte-rätter tillsammans med en riklig frukostbuffé som serveras fram till kl. 10.00. Detta säkerställer en härlig kulinarisk upplevelse innan en dag av utforskning eller avkoppling.

När du kommer in på Donna Silvias område möts besökare av ett stort, välkomnande huvudtorg som är värd för en rad restauranger och små butiker, vilket bidrar till bekvämligheten och den lokala upplevelsen. Hotellets läge placerar det inom bekvämt räckhåll från centrala Manerba del Garda, vilket gör att gästerna kan utforska stadens charm och lokala utbud, från strandpromenader till traditionella matställen. Det finns också parkering på plats, vilket förbättrar tillgängligheten för dem som reser med bil. Denna fastighet är väl lämpad för resenärer som letar efter en blandning av välbefinnande, komfort och närhet till Gardasjöns naturliga skönhet, och erbjuder en minnesvärd vistelse.

Vanliga frågor — AHG Donna Silvia Wellness Hotel

Var ligger AHG Donna Silvia Wellness Hotel?
AHG Donna Silvia Wellness Hotel ligger i Manerba del Garda, i ett rikt grönt område. Det är bekvämt beläget bara 350 meter från Gardasjöns strand, och erbjuder enkel tillgång till sjöns naturliga skönhet och Manerba del Gardas charmiga centrum, vilket gör det till en utmärkt plats för att utforska regionen.
Vilka hälsofaciliteter finns på hotellet?
Hotellet har ett särskilt hälsocenter för avkoppling. Detta inkluderar en bastu där du kan koppla av efter en dag med aktiviteter. Dessutom finns en rad skönhetsbehandlingar och massage tillgängliga för att förbättra din vistelse, även om dessa tjänster vanligtvis medför extra kostnader, vilket ger en omfattande välbefinnandeupplevelse.
Vilka typer av boende erbjuder AHG Donna Silvia Wellness Hotel?
Gästerna kan välja mellan en mängd olika boendealternativ, inklusive bekväma rum, rymliga sviter och stora lägenheter. Alla enheter är utrustade med minibar, luftkonditionering, satellit-TV och internet. Många rum och sviter har balkonger eller uteplatser med panoramautsikt, medan lägenheterna har fullt utrustade kök, loftområden och panoramaterrasser med utsikt över slottet Rocca di Manerba.
Erbjuder hotellet matställen för gästerna?
Ja, hotellet garanterar en trevlig start på dagen med en omfattande frukostservice. Gästerna kan njuta av ett brett urval av à la carte-rätter utöver en generös buffé, som serveras dagligen fram till kl. 10.00. På hotellets område finns också ett stort torg med olika restauranger och små butiker.
Är AHG Donna Silvia Wellness Hotel lämpligt för familjer?
Med sitt utbud av boende, inklusive stora lägenheter med fullt utrustade kök och loftområden, är hotellet väl lämpat för familjer som söker komfort och bekvämlighet. Den säsongsöppna utomhuspoolen och närheten till Gardasjön erbjuder också rekreationsmöjligheter för alla åldrar, vilket gör det till ett bekvämt val för familjevistelser i Manerba del Garda.
Vilka bekvämligheter finns på hotellets område?
På hotellets område finns ett stort, välkomnande huvudtorg där gästerna hittar ett urval av restauranger och små butiker, som erbjuder bekväma alternativ för att äta middag och surfa. Dessutom erbjuder fastigheten parkering på plats för gäster som reser med bil, vilket förbättrar tillgängligheten och enklare vistelse under deras besök i Gardasjön.
Vilka är de typiska in- och utcheckningstiderna på AHG Donna Silvia Wellness Hotel?
Även om specifika tider inte anges i beskrivningen, tycker gäster vanligtvis att standardincheckningstider i Italien är på eftermiddagen, ofta runt 15:00, med utcheckning vanligtvis 10:00 eller 11:00. Det är alltid tillrådligt att bekräfta det exakta schemat för in- och utcheckning direkt med hotellet före ankomst för att få den mest exakta informationen.
Reviewed by the Gardalake.com editorial team — Local travel experts since 1988.

Läge & kontakt

AHG Donna Silvia Wellness Hotel
★★★★
Viale Catullo 1
Manerba del Garda (BS)
Italien
Website

Tjänster & faciliteter

Spa & Wellness
Restaurant
Free WiFi
Parking
Air Conditioning
Breakfast
Massage
Terrace
Balcony

Sevärdheter

Il Vittoriale 13 km
Grotte di Catullo 24 km
Caneva Aquapark 36 km
Gardaland 36 km
Movieland Park 36 km
Brescia 40 km
Parco Giardino Sigurtà 42 km
Cascate del Varone 54 km
Arena di Verona 58 km
Verona 58 km
Funivia Monte Baldo 71 km
Mantova 83 km
Trento 122 km
Boka nu
🏨

Are you the owner or manager of AHG Donna Silvia Wellness Hotel?

Hantera din lista och spåra dina besökare

7 149 gäster besökte AHG Donna Silvia Wellness Hotel under de senaste 365 dagarna, med ett dagligt genomsnitt på 19,6 besök och en topp på 854 i Apr 2026 varav 100% Desktop och 0% Mobil.

Tyskland
Italien
Nederländerna
Österrike
England
Schweiz
Belgien
Polen
Ryssland
Singapore
Kina

Statistik i realtid, AI-botar och webbcrawlare filtreras — data visar bara verkliga mänskliga besök — uppdateras den 2:a varje månad · V9