GardaLake.com
Park Hotel Elefante - 3 star hotels in Verona, Lake Garda, Italy

Park Hotel Elefante, Verona

★★★

📍 Strada Bresciana 27, Verona

🍽️ Restaurant 🍸 Bar 🏊 Pool 🅿️ Parkering 📶 WiFi
Book nu Ring

Park Hotel Elefante er en 3-stjernet logivirksomhed beliggende i Venetos landskab, og tilbyder et roligt tilflugtssted kun 4 km fra Veronas historiske centrum. Denne karakteristiske villa ligger inden for 14.000 m² stor have, og giver gæsterne en fredfyldt udendørs pool og et dedikeret afslapningsområde. Hvert af hotellets værelser har et unikt design, der sikrer en særskilt atmosfære for hver gæst. Samtlige værelser har aircondition og er udstyret med fladskærms-tv for gæsternes komfort. Gratis trådløs internetadgang er tilgængelig overalt på offentlige områder sammen med et internetpunkt for ekstra bekvemmelighed. Morgenen begynder med en dejlig morgenbuffet, som kan nydes udendørs i de varmere måneder. Den italienske restaurant på stedet serverer frokost og middag, suppleret med en omfattende vinkælder. En bekvem 24-timers barservice …

Læs mere →

Beliggenhed & kontakt

Strada Bresciana 27
Verona (VR)
Italien
+39-045.8903700 📍 Åbn i Google Maps

Services & faciliteter

Swimming PoolRestaurantBarFree WiFiParkingFree ParkingBreakfastAccessible

Seværdigheder

Arena di Verona 7 km
Verona 7 km
Gardaland 19 km
Movieland Park 19 km
Caneva Aquapark 19 km
Parco Giardino Sigurtà 24 km
Grotte di Catullo 35 km
Mantova 45 km
Funivia Monte Baldo 60 km
Il Vittoriale 62 km
Brescia 66 km
Cascate del Varone 82 km
Trento 96 km

Ofte stillede spørgsmål

Hvor ligger Park Hotel Elefante?
Park Hotel Elefante er beliggende i Venetos landskab, cirka 4 km fra Veronas historiske centrum. Det er omgivet af 14.000 m² haver og byder på fredelige omgivelser.
Hvordan er hotellet forbundet med transportforbindelser?
Hotellet har gode forbindelser til motorvejene A4 og A22. Verona Lufthavn er også bekvemt placeret kun 10 minutters kørsel væk, hvilket gør den let tilgængelig for rejsende.
Hvilke spisemuligheder er tilgængelige på hotellet?
Der serveres morgenbuffet med muligheder for at spise udendørs i godt vejr. Hotellet har en italiensk restaurant, der er åben til frokost og middag, og som kan prale af en velassorteret vinkælder. En 24-timers barservice er også tilgængelig.
Er Park Hotel Elefante velegnet til familier?
Mens specifikke familiefaciliteter ikke er detaljerede, tilbyder hotellets rummelige haver, udendørs pool og afslapningsområde muligheder for fritid. Dens beliggenhed uden for byens centrum giver et roligere miljø.
Hvad er procedurerne for ind- og udtjekning?
Specifikke ind- og udtjekningstidspunkter er ikke angivet i beskrivelsen. Gæster rådes til at kontakte hotellet direkte for at få præcise oplysninger om ankomst- og afrejseprocedurer.
Hvilke attraktioner er der i nærheden af ​​Park Hotel Elefante?
Hotellet ligger kun 4 km fra Veronas historiske centrum og tilbyder nem adgang til attraktioner som Arena di Verona, Julies hus og Piazza delle Erbe. Det omkringliggende Veneto-landskab giver også muligheder for naturskøn udforskning.
Hvad gør Park Hotel Elefante unikt?
Hotellets unikke karakter ligger i dets karakteristiske villamiljø i store haver, der tilbyder en fredelig oplevelse på landet. Hvert værelse har et distinkt design, og ejendommen har en stor udendørs pool og et afslapningsområde.

Besøgsstatistik

6.848 gæster besøgte Park Hotel Elefante i de seneste 365 dage, med et dagligt gennemsnit på 18,8 besøg og en top på 743 i Apr 2026 heraf 95% Desktop og 5% Mobil.

Mest besøgende nationaliteter på Park Hotel Elefante

Tyskland
Italien
Holland
Østrig
England
Schweiz
Belgien
Polen
Rusland
Singapore
HK
Kina
Realtidsstatistik, AI-bots og webcrawlere filtreres — data viser kun ægte menneskelige besøg — opdateres den 2. i måneden · V22

Anmeldt af Gardalake.com-redaktionen
Gardasøens eksperter siden 1988

🏨 Ejer eller leder af Park Hotel Elefante?

Se statistik

GardaLake.com

Gardasøen Hoteller & Rejseguide

For info, opdateringer og partnerskaber: [email protected]

© 1997–2026 Gardalake.com

Park Hotel Elefante - Verona★★★☆☆

Hotels
Park Hotel Elefante - 3 star hotels in Verona, Lake Garda, Italy

Park Hotel Elefante er en 3-stjernet logivirksomhed beliggende i Venetos landskab, og tilbyder et roligt tilflugtssted kun 4 km fra Veronas historiske centrum. Denne karakteristiske villa ligger inden for 14.000 m² stor have, og giver gæsterne en fredfyldt udendørs pool og et dedikeret afslapningsområde. Hvert af hotellets værelser har et unikt design, der sikrer en særskilt atmosfære for hver gæst. Samtlige værelser har aircondition og er udstyret med fladskærms-tv for gæsternes komfort. Gratis trådløs internetadgang er tilgængelig overalt på offentlige områder sammen med et internetpunkt for ekstra bekvemmelighed. Morgenen begynder med en dejlig morgenbuffet, som kan nydes udendørs i de varmere måneder. Den italienske restaurant på stedet serverer frokost og middag, suppleret med en omfattende vinkælder. En bekvem 24-timers barservice imødekommer gæsternes behov til enhver tid. Villaens fredelige omgivelser forstærkes af en kilometerlang joggingsti, der snor sig gennem grunden. Strategisk placeret, Park Hotel Elefante tilbyder fremragende forbindelser, er godt forbundet til A4 og A22 motorvejene og kun 10 minutters kørsel fra Verona Lufthavn, hvilket gør det til en tilgængelig base for at udforske regionen. Oplev en blanding af landlig charme og bekvem adgang til Veronas kulturelle hjerte.

Ofte stillede spørgsmål — Park Hotel Elefante

Hvor ligger Park Hotel Elefante?
Park Hotel Elefante er beliggende i Venetos landskab, cirka 4 km fra Veronas historiske centrum. Det er omgivet af 14.000 m² haver og byder på fredelige omgivelser.
Hvordan er hotellet forbundet med transportforbindelser?
Hotellet har gode forbindelser til motorvejene A4 og A22. Verona Lufthavn er også bekvemt placeret kun 10 minutters kørsel væk, hvilket gør den let tilgængelig for rejsende.
Hvilke spisemuligheder er tilgængelige på hotellet?
Der serveres morgenbuffet med muligheder for at spise udendørs i godt vejr. Hotellet har en italiensk restaurant, der er åben til frokost og middag, og som kan prale af en velassorteret vinkælder. En 24-timers barservice er også tilgængelig.
Er Park Hotel Elefante velegnet til familier?
Mens specifikke familiefaciliteter ikke er detaljerede, tilbyder hotellets rummelige haver, udendørs pool og afslapningsområde muligheder for fritid. Dens beliggenhed uden for byens centrum giver et roligere miljø.
Hvad er procedurerne for ind- og udtjekning?
Specifikke ind- og udtjekningstidspunkter er ikke angivet i beskrivelsen. Gæster rådes til at kontakte hotellet direkte for at få præcise oplysninger om ankomst- og afrejseprocedurer.
Hvilke attraktioner er der i nærheden af ​​Park Hotel Elefante?
Hotellet ligger kun 4 km fra Veronas historiske centrum og tilbyder nem adgang til attraktioner som Arena di Verona, Julies hus og Piazza delle Erbe. Det omkringliggende Veneto-landskab giver også muligheder for naturskøn udforskning.
Hvad gør Park Hotel Elefante unikt?
Hotellets unikke karakter ligger i dets karakteristiske villamiljø i store haver, der tilbyder en fredelig oplevelse på landet. Hvert værelse har et distinkt design, og ejendommen har en stor udendørs pool og et afslapningsområde.
Reviewed by the Gardalake.com editorial team — Local travel experts since 1988.

Beliggenhed & kontakt

Park Hotel Elefante
★★★
Strada Bresciana 27
Verona (VR)
Italien
+39-045.8903700 Website

Services & faciliteter

Swimming Pool
Restaurant
Bar
Free WiFi
Parking
Free Parking
Breakfast
Accessible

Seværdigheder

Arena di Verona 7 km
Verona 7 km
Gardaland 19 km
Movieland Park 19 km
Caneva Aquapark 19 km
Parco Giardino Sigurtà 24 km
Grotte di Catullo 35 km
Mantova 45 km
Funivia Monte Baldo 60 km
Il Vittoriale 62 km
Brescia 66 km
Cascate del Varone 82 km
Trento 96 km
Book nu
🏨

Are you the owner or manager of Park Hotel Elefante?

Administrer din fortegnelse og spor dine besøgende

6.848 gæster besøgte Park Hotel Elefante i de seneste 365 dage, med et dagligt gennemsnit på 18,8 besøg og en top på 743 i Apr 2026 heraf 95% Desktop og 5% Mobil.

Tyskland
Italien
Holland
Østrig
England
Schweiz
Belgien
Polen
Rusland
Singapore
HK
Kina

Realtidsstatistik, AI-bots og webcrawlere filtreres — data viser kun ægte menneskelige besøg — opdateres den 2. i måneden · V22