GardaLake.com
Parc Hotel - 4 star hotel in Peschiera del Garda, Lake Garda, Italy

Parc Hotel, Peschiera del Garda

★★★★

📍 Via Coppo 2, Peschiera del Garda

🍽️ Restaurant 🍸 Bar 🏊 Pool 💆 Spa 🅿️ Parkering 📶 WiFi ❄️ A/C
Book nu Ring

Parc Hotel er et 4-stjernet hotel i Peschiera del Garda, der tilbyder en moderne ejendomsoplevelse med indendørs og udendørs swimmingpools, et wellness-center og forskellige spisemuligheder, ideelt for gæster, der udforsker Gardasøen-regionen. Gæsterne kan nyde både indendørs og udendørs swimmingpools, der giver muligheder for afslapning uanset vejret. Det dedikerede wellness-center tilbyder muligheder for foryngelse, mens familier vil sætte pris på legepladsen på stedet og forskellige sportsbaner, hvilket sikrer aktiviteter for alle aldre. Indkvarteringen på Parc Hotel har rummelige og klassisk indrettede værelser. Standardværelserne er udstyret med enten egen balkon eller terrasse, primært placeret i hovedbygningen. Andre værelseskategorier er fordelt over hovedbygningen og to nærliggende hytter, hvilket giver fleksibilitet til forskellige rejsendes behov. Aircondition tilbydes i sommermånederne for gæsternes komfort. Ejendommen byder …

Læs mere →

Beliggenhed & kontakt

Via Coppo 2
Peschiera del Garda (VR)
Italien
+39-045.64052011 📍 Åbn i Google Maps

Services & faciliteter

Swimming PoolSpa & WellnessRestaurantBarFitness CentreFree WiFiParkingFree ParkingAir ConditioningBreakfast

Seværdigheder

Gardaland 6 km
Movieland Park 6 km
Caneva Aquapark 6 km
Parco Giardino Sigurtà 10 km
Grotte di Catullo 15 km
Arena di Verona 29 km
Verona 29 km
Il Vittoriale 43 km
Brescia 47 km
Funivia Monte Baldo 51 km
Mantova 55 km
Cascate del Varone 76 km
Trento 90 km

Ofte stillede spørgsmål

Hvilke faciliteter tilbyder Parc Hotel i Peschiera del Garda?
Parc Hotel tilbyder en række moderne faciliteter, herunder både indendørs og udendørs swimmingpools, et dedikeret wellness-center til afslapning og forskellige sportsbaner. Familier vil også finde en legeplads på stedet, suppleret med professionelt personale, der organiserer underholdningsaktiviteter for gæsterne.
Hvordan er værelserne indrettet på Parc Hotel?
Værelserne på Parc Hotel er rummelige og har en klassisk indretningsstil. Standardværelser tilbyder den ekstra fordel af en balkon eller terrasse, typisk placeret i hovedbygningen. Andre værelseskategorier er tilgængelige på tværs af hovedbygningen og to ekstra hytter, alle udstyret med aircondition i sommermånederne.
Hvilke spisemuligheder er der på Parc Hotel?
Parc Hotel tilbyder en bred vifte af madoplevelser, der passer til forskellige smag. Gæsterne kan vælge mellem flere restauranter og barer, der tilbyder muligheder for buffet-måltider, à la carte-spisning og endda et dedikeret pizzatilbud. Dette sikrer et varieret kulinarisk udvalg under hele dit ophold.
Er Parc Hotel velegnet til familier, der besøger Gardasøen?
Ja, Parc Hotel er velegnet til familier. Det har en dedikeret legeplads og forskellige sportsbaner for børn og voksne. Derudover sørger professionelt personale for underholdningsaktiviteter på stedet, hvilket skaber en livlig og engagerende atmosfære for gæster i alle aldre under deres ophold i Peschiera del Garda.
Hvad er beliggenheden af ​​Parc Hotel i forhold til lokale attraktioner og transport?
Parc Hotel ligger i Peschiera del Garda, cirka 5 km fra både bredden af ​​Gardasøen og forlystelsesparken Gardaland. Det tilbyder nem adgang, da det kun er 5 minutters kørsel fra Peschiera-afkørslen på motorvej A4. Der er gratis parkering på stedet for gæster.
Tilbyder Parc Hotel parkeringsfaciliteter til gæster?
Ja, Parc Hotel tilbyder gratis parkering til alle gæster. Denne bekvemmelighed tilføjer bekvemmelighed for rejsende, der ankommer i bil, hvilket giver nem adgang til ejendommen og et sikkert sted at parkere, mens de udforsker Peschiera del Garda og den omkringliggende Gardasø-region.
Hvad gør Parc Hotel til et unikt valg for et ophold nær Gardasøen?
Parc Hotel skiller sig ud med sit omfattende udvalg af faciliteter, herunder både indendørs og udendørs pools, et wellness-center og varieret spisning. Dets beliggenhed, omgivet af Veneto-vinmarker og tilbyder nem adgang til motorvejen, kombineret med familievenlige faciliteter og underholdning, giver en alsidig og engagerende oplevelse for gæsterne.

Besøgsstatistik

8.344 gæster besøgte Parc Hotel i de seneste 365 dage, med et dagligt gennemsnit på 22,9 besøg og en top på 1.331 i Sep 2025 heraf 94% Desktop og 5% Mobil.

Mest besøgende nationaliteter på Parc Hotel

Tyskland
Italien
Holland
Østrig
England
Schweiz
Belgien
Polen
Rusland
Kina
Singapore
USA
Ukraine
IE
Realtidsstatistik, AI-bots og webcrawlere filtreres — data viser kun ægte menneskelige besøg — opdateres den 2. i måneden · V31

Anmeldt af Gardalake.com-redaktionen
Gardasøens eksperter siden 1988

More hotels in Peschiera del Garda

Hotels with Pool in Peschiera del Garda Hotels with Spa in Peschiera del Garda Hotels with Gym in Peschiera del Garda

🏨 Ejer eller leder af Parc Hotel?

Se statistik

GardaLake.com

Gardasøen Hoteller & Rejseguide

For info, opdateringer og partnerskaber: [email protected]

© 1997–2026 Gardalake.com

Parc Hotel - Peschiera del Garda★★★★☆

Hotels
Parc Hotel - 4 star hotel in Peschiera del Garda, Lake Garda, Italy

Parc Hotel er et 4-stjernet hotel i Peschiera del Garda, der tilbyder en moderne ejendomsoplevelse med indendørs og udendørs swimmingpools, et wellness-center og forskellige spisemuligheder, ideelt for gæster, der udforsker Gardasøen-regionen. Gæsterne kan nyde både indendørs og udendørs swimmingpools, der giver muligheder for afslapning uanset vejret. Det dedikerede wellness-center tilbyder muligheder for foryngelse, mens familier vil sætte pris på legepladsen på stedet og forskellige sportsbaner, hvilket sikrer aktiviteter for alle aldre.

Indkvarteringen på Parc Hotel har rummelige og klassisk indrettede værelser. Standardværelserne er udstyret med enten egen balkon eller terrasse, primært placeret i hovedbygningen. Andre værelseskategorier er fordelt over hovedbygningen og to nærliggende hytter, hvilket giver fleksibilitet til forskellige rejsendes behov. Aircondition tilbydes i sommermånederne for gæsternes komfort.

Ejendommen byder på et udvalg af restauranter og barer, der imødekommer forskellige kulinariske præferencer. Gæsterne kan vælge mellem måltider i buffetstil, à la carte-madoplevelser og endda et dedikeret pizzatilbud. Professionelt personale organiserer underholdningsaktiviteter på stedet, hvilket bidrager til den pulserende atmosfære og sikrer et engagerende ophold for besøgende.

Parc Hotel ligger i Peschiera del Garda og har nem adgang, kun 5 minutters kørsel fra Peschiera-afkørslen på motorvej A4. Dette gør det til en tilgængelig base for at udforske den bredere Veneto-region, kendt for sine maleriske vinmarker, der omgiver hotellet. For dem, der ankommer i bil, er gratis parkering tilgængelig. Den populære forlystelsespark Gardaland og Gardasøens naturskønne kyster ligger begge cirka 5 km væk, hvilket gør hotellet godt til både fritid og udforskning. Oplev en omfattende opholdsoplevelse i Peschiera del Garda, der blander afslapning med aktive aktiviteter midt i Gardasøens skønhed.

Ofte stillede spørgsmål — Parc Hotel

Hvilke faciliteter tilbyder Parc Hotel i Peschiera del Garda?
Parc Hotel tilbyder en række moderne faciliteter, herunder både indendørs og udendørs swimmingpools, et dedikeret wellness-center til afslapning og forskellige sportsbaner. Familier vil også finde en legeplads på stedet, suppleret med professionelt personale, der organiserer underholdningsaktiviteter for gæsterne.
Hvordan er værelserne indrettet på Parc Hotel?
Værelserne på Parc Hotel er rummelige og har en klassisk indretningsstil. Standardværelser tilbyder den ekstra fordel af en balkon eller terrasse, typisk placeret i hovedbygningen. Andre værelseskategorier er tilgængelige på tværs af hovedbygningen og to ekstra hytter, alle udstyret med aircondition i sommermånederne.
Hvilke spisemuligheder er der på Parc Hotel?
Parc Hotel tilbyder en bred vifte af madoplevelser, der passer til forskellige smag. Gæsterne kan vælge mellem flere restauranter og barer, der tilbyder muligheder for buffet-måltider, à la carte-spisning og endda et dedikeret pizzatilbud. Dette sikrer et varieret kulinarisk udvalg under hele dit ophold.
Er Parc Hotel velegnet til familier, der besøger Gardasøen?
Ja, Parc Hotel er velegnet til familier. Det har en dedikeret legeplads og forskellige sportsbaner for børn og voksne. Derudover sørger professionelt personale for underholdningsaktiviteter på stedet, hvilket skaber en livlig og engagerende atmosfære for gæster i alle aldre under deres ophold i Peschiera del Garda.
Hvad er beliggenheden af ​​Parc Hotel i forhold til lokale attraktioner og transport?
Parc Hotel ligger i Peschiera del Garda, cirka 5 km fra både bredden af ​​Gardasøen og forlystelsesparken Gardaland. Det tilbyder nem adgang, da det kun er 5 minutters kørsel fra Peschiera-afkørslen på motorvej A4. Der er gratis parkering på stedet for gæster.
Tilbyder Parc Hotel parkeringsfaciliteter til gæster?
Ja, Parc Hotel tilbyder gratis parkering til alle gæster. Denne bekvemmelighed tilføjer bekvemmelighed for rejsende, der ankommer i bil, hvilket giver nem adgang til ejendommen og et sikkert sted at parkere, mens de udforsker Peschiera del Garda og den omkringliggende Gardasø-region.
Hvad gør Parc Hotel til et unikt valg for et ophold nær Gardasøen?
Parc Hotel skiller sig ud med sit omfattende udvalg af faciliteter, herunder både indendørs og udendørs pools, et wellness-center og varieret spisning. Dets beliggenhed, omgivet af Veneto-vinmarker og tilbyder nem adgang til motorvejen, kombineret med familievenlige faciliteter og underholdning, giver en alsidig og engagerende oplevelse for gæsterne.
Reviewed by the Gardalake.com editorial team — Local travel experts since 1988.

Beliggenhed & kontakt

Parc Hotel
★★★★
Via Coppo 2
Peschiera del Garda (VR)
Italien
+39-045.64052011 Website

Services & faciliteter

Swimming Pool
Spa & Wellness
Restaurant
Bar
Fitness Centre
Free WiFi
Parking
Free Parking
Air Conditioning
Breakfast

Seværdigheder

Gardaland 6 km
Movieland Park 6 km
Caneva Aquapark 6 km
Parco Giardino Sigurtà 10 km
Grotte di Catullo 15 km
Arena di Verona 29 km
Verona 29 km
Il Vittoriale 43 km
Brescia 47 km
Funivia Monte Baldo 51 km
Mantova 55 km
Cascate del Varone 76 km
Trento 90 km
Book nu
🏨

Are you the owner or manager of Parc Hotel?

Administrer din fortegnelse og spor dine besøgende

8.344 gæster besøgte Parc Hotel i de seneste 365 dage, med et dagligt gennemsnit på 22,9 besøg og en top på 1.331 i Sep 2025 heraf 94% Desktop og 5% Mobil.

Tyskland
Italien
Holland
Østrig
England
Schweiz
Belgien
Polen
Rusland
Kina
Singapore
USA
Ukraine
IE

Realtidsstatistik, AI-bots og webcrawlere filtreres — data viser kun ægte menneskelige besøg — opdateres den 2. i måneden · V31