GardaLake.com
Mincio Relais - accommodation in Castelnuovo del Garda, Lake Garda, Italy

Mincio Relais, Castelnuovo del Garda

📍 51 Via Camalavicina, Castelnuovo del Garda

🏊 Slå samman 🅿️ Parkering 📶 WiFi ❄️ A/C
Boka nu Ring

Mincio Relais är ett logiföretag i Castelnuovo del Garda, som erbjuder bekväma bed and breakfast-rum med privata badrum och balkonger, kompletterat med en saltvattenpool och olika frukostalternativ. Detta hotell är bekvämt beläget i regionen Gardasjön och erbjuder en avkopplande bas för att utforska lokala attraktioner och sjöns natursköna östra strand. Gästerna uppskattar ofta fastighetens dedikation till komfort och kvaliteten på dess bekvämligheter, vilket gör det till ett populärt val för dem som söker en lugn italiensk tillflyktsort. Varje rum på Mincio Relais är designat för en trevlig vistelse, med nödvändiga bekvämligheter som luftkonditionering, ett skrivbord, en TV och en garderob. De privata badrummen garanterar bekvämlighet, medan de privata balkongerna erbjuder ett personligt utrymme att varva ner. Fastighetens faciliteter sträcker sig …

Läs mer →

Läge & kontakt

51 Via Camalavicina
Castelnuovo del Garda (VR)
Italien
+39-392.1776095 📍 Öppna i Google Maps

Tjänster & faciliteter

Swimming PoolFree WiFiParkingAir ConditioningBreakfastGardenTerraceBalconyCycling

Sevärdheter

Movieland Park 7 km
Parco Giardino Sigurtà 8 km
Gardaland 8 km
Caneva Aquapark 8 km
Grotte di Catullo 17 km
Arena di Verona 31 km
Verona 31 km
Mantova 36 km
Il Vittoriale 45 km
Brescia 49 km
Funivia Monte Baldo 51 km
Cascate del Varone 76 km
Trento 90 km

Vanliga frågor

Var ligger Mincio Relais i Castelnuovo del Garda?
Mincio Relais ligger i Castelnuovo del Garda, en stad i den natursköna regionen Gardasjön i Italien. Detta läge erbjuder bekväm tillgång till lokala attraktioner, med Gardaland bara 7 km bort, Terme Sirmione - Virgilio på 14 km och historiska platser som Sirmione slott cirka 17 km från fastigheten.
Vilka typer av rum och bekvämligheter på rummet kan gästerna förvänta sig på Mincio Relais?
Gäster på Mincio Relais kan förvänta sig bekväma bed and breakfast-rum, alla med eget badrum, luftkonditionering och egen balkong. För gästernas bekvämlighet är alla rum utrustade med ett skrivbord, en TV och en garderob, vilket garanterar en trevlig och välutrustad vistelse.
Vilka matställen, särskilt frukost, erbjuds på Mincio Relais?
Mincio Relais erbjuder en högt rankad frukost med ett brett utbud av alternativ. Alternativen inkluderar kontinentala, amerikanska, bufféer, italienska, vegetariska, veganska och glutenfria alternativ. Frukostpålägget består av färsk juice, bakverk, pannkakor, olika ostar och färsk frukt, som tillgodoser olika kostpreferenser.
Vilka faciliteter finns tillgängliga för avkoppling och bekvämlighet på Mincio Relais?
För avkoppling och bekvämlighet erbjuder Mincio Relais en saltvattenpool med trevlig utsikt, perfekt för att varva ner. Som gäst har du också tillgång till gratis WiFi i alla utrymmen och gratis privat parkering utanför hotellet. Dessutom finns ett särskilt träningsområde tillgängligt för dem som vill behålla sin träningsrutin.
Hur nära är Mincio Relais till de stora attraktionerna vid Gardasjön?
Mincio Relais är strategiskt beläget nära flera viktiga attraktioner vid Gardasjön. Det är 7 km från Gardaland, 14 km från Terme Sirmione - Virgilio och tornet San Martino della Battaglia, och 17 km från både Sirmione slott och Catullus grottor. Veronas flygplats är också tillgänglig, som ligger 19 km bort.
Är Mincio Relais lämplig för resenärer som vill ha en bekväm och välrenommerad vistelse?
Ja, Mincio Relais är väl lämpad för resenärer som vill ha en bekväm och högt ansedd vistelse. Fastigheten är genomgående positiva betygsatta för sin frukostkvalitet, gästfriheten hos sin värd och rena rum. Dess bekväma boende och utbud av faciliteter bidrar till en tillfredsställande upplevelse i Castelnuovo del Garda.

Besöksstatistik

5 976 gäster besökte Mincio Relais under de senaste 365 dagarna, med ett dagligt genomsnitt på 16,4 besök och en topp på 667 i May 2026 varav 98% Desktop och 2% Mobil.

Mest besökande nationaliteter på Mincio Relais

Tyskland
Italien
Nederländerna
Österrike
England
Schweiz
Belgien
Polen
Ryssland
Singapore
Kina
Statistik i realtid, AI-botar och webbcrawlare filtreras — data visar bara verkliga mänskliga besök — uppdateras den 2:a varje månad · V15

Recenserad av Gardalake.com-redaktionen
Experter på Gardasjön sedan 1988

🏨 Ägare eller chef för Mincio Relais?

Visa statistik

GardaLake.com

Gardasjön Hotell & Reseguide

För information, uppdateringar och partnerskap: [email protected]

© 1997–2026 Gardalake.com

Mincio Relais - Castelnuovo del Garda

Mincio Relais - accommodation in Castelnuovo del Garda, Lake Garda, Italy

Mincio Relais är ett logiföretag i Castelnuovo del Garda, som erbjuder bekväma bed and breakfast-rum med privata badrum och balkonger, kompletterat med en saltvattenpool och olika frukostalternativ. Detta hotell är bekvämt beläget i regionen Gardasjön och erbjuder en avkopplande bas för att utforska lokala attraktioner och sjöns natursköna östra strand. Gästerna uppskattar ofta fastighetens dedikation till komfort och kvaliteten på dess bekvämligheter, vilket gör det till ett populärt val för dem som söker en lugn italiensk tillflyktsort.

Varje rum på Mincio Relais är designat för en trevlig vistelse, med nödvändiga bekvämligheter som luftkonditionering, ett skrivbord, en TV och en garderob. De privata badrummen garanterar bekvämlighet, medan de privata balkongerna erbjuder ett personligt utrymme att varva ner. Fastighetens faciliteter sträcker sig till en uppfriskande saltvattenpool, som ger en lugn plats för avkoppling under medelhavssolen. Gästerna kan också dra nytta av gratis Wi-Fi i hela fastigheten och gratis privat parkering utanför anläggningen, vilket gör det enklare att besöka. För dem som vill behålla sin rutin finns det också ett särskilt träningsområde, bredvid den inbjudande poolen med dess trevliga vyer.

Middag på Mincio Relais börjar med en högt rankad frukostupplevelse, som tillgodoser ett brett spektrum av preferenser. Gästerna kan välja mellan kontinentala, amerikanska, bufféer, italienska, vegetariska, veganska och glutenfria alternativ. Pålägget inkluderar färsk juice, ett urval av bakverk, pannkakor, ostar och olika frukter, vilket garanterar en tillfredsställande start på dagen. Detta fokus på varierande frukostalternativ av hög kvalitet återspeglar fastighetens engagemang för gästtillfredsställelse, en känsla som återspeglas i dess höga betyg för frukost, gästfrihet och rumsrenlighet.

Mincio Relais har ett strategiskt läge i Castelnuovo del Garda, och erbjuder enkel tillgång till flera framstående sevärdheter i Gardasjön. Det ligger 7 km från den populära nöjesparken Gardaland, vilket gör det till ett idealiskt val för familjer. Friskvårdssökande hittar Terme Sirmione - Virgilio 14 km bort, och historiska platser som tornet San Martino della Battaglia ligger också inom 14 km. Ytterligare utforskning leder till Sirmione slott och Catullus grottor, båda cirka 17 km från fastigheten. För internationella resenärer är Veronas flygplats bekvämt belägen 19 km bort, vilket underlättar smidiga ankomster och avgångar. Mincio Relais erbjuder en bekväm och välutrustad miljö för att uppleva Gardasjöns charm och dess omgivningar.

Vanliga frågor — Mincio Relais

Var ligger Mincio Relais i Castelnuovo del Garda?
Mincio Relais ligger i Castelnuovo del Garda, en stad i den natursköna regionen Gardasjön i Italien. Detta läge erbjuder bekväm tillgång till lokala attraktioner, med Gardaland bara 7 km bort, Terme Sirmione - Virgilio på 14 km och historiska platser som Sirmione slott cirka 17 km från fastigheten.
Vilka typer av rum och bekvämligheter på rummet kan gästerna förvänta sig på Mincio Relais?
Gäster på Mincio Relais kan förvänta sig bekväma bed and breakfast-rum, alla med eget badrum, luftkonditionering och egen balkong. För gästernas bekvämlighet är alla rum utrustade med ett skrivbord, en TV och en garderob, vilket garanterar en trevlig och välutrustad vistelse.
Vilka matställen, särskilt frukost, erbjuds på Mincio Relais?
Mincio Relais erbjuder en högt rankad frukost med ett brett utbud av alternativ. Alternativen inkluderar kontinentala, amerikanska, bufféer, italienska, vegetariska, veganska och glutenfria alternativ. Frukostpålägget består av färsk juice, bakverk, pannkakor, olika ostar och färsk frukt, som tillgodoser olika kostpreferenser.
Vilka faciliteter finns tillgängliga för avkoppling och bekvämlighet på Mincio Relais?
För avkoppling och bekvämlighet erbjuder Mincio Relais en saltvattenpool med trevlig utsikt, perfekt för att varva ner. Som gäst har du också tillgång till gratis WiFi i alla utrymmen och gratis privat parkering utanför hotellet. Dessutom finns ett särskilt träningsområde tillgängligt för dem som vill behålla sin träningsrutin.
Hur nära är Mincio Relais till de stora attraktionerna vid Gardasjön?
Mincio Relais är strategiskt beläget nära flera viktiga attraktioner vid Gardasjön. Det är 7 km från Gardaland, 14 km från Terme Sirmione - Virgilio och tornet San Martino della Battaglia, och 17 km från både Sirmione slott och Catullus grottor. Veronas flygplats är också tillgänglig, som ligger 19 km bort.
Är Mincio Relais lämplig för resenärer som vill ha en bekväm och välrenommerad vistelse?
Ja, Mincio Relais är väl lämpad för resenärer som vill ha en bekväm och högt ansedd vistelse. Fastigheten är genomgående positiva betygsatta för sin frukostkvalitet, gästfriheten hos sin värd och rena rum. Dess bekväma boende och utbud av faciliteter bidrar till en tillfredsställande upplevelse i Castelnuovo del Garda.
Reviewed by the Gardalake.com editorial team — Local travel experts since 1988.

Läge & kontakt

Mincio Relais
51 Via Camalavicina
Castelnuovo del Garda (VR)
Italien
+39-392.1776095 Website

Tjänster & faciliteter

Swimming Pool
Free WiFi
Parking
Air Conditioning
Breakfast
Garden
Terrace
Balcony
Cycling

Sevärdheter

Movieland Park 7 km
Parco Giardino Sigurtà 8 km
Gardaland 8 km
Caneva Aquapark 8 km
Grotte di Catullo 17 km
Arena di Verona 31 km
Verona 31 km
Mantova 36 km
Il Vittoriale 45 km
Brescia 49 km
Funivia Monte Baldo 51 km
Cascate del Varone 76 km
Trento 90 km
Boka nu
🏨

Are you the owner or manager of Mincio Relais?

Hantera din lista och spåra dina besökare

5 976 gäster besökte Mincio Relais under de senaste 365 dagarna, med ett dagligt genomsnitt på 16,4 besök och en topp på 667 i May 2026 varav 98% Desktop och 2% Mobil.

Tyskland
Italien
Nederländerna
Österrike
England
Schweiz
Belgien
Polen
Ryssland
Singapore
Kina

Statistik i realtid, AI-botar och webbcrawlare filtreras — data visar bara verkliga mänskliga besök — uppdateras den 2:a varje månad · V15