GardaLake.com
Hotel La Spia DItalia - 3 star accommodation in Solferino, Lake Garda, Italy

Hotel La Spia DItalia, Solferino

★★★

📍 Via Dei Francesi 2, Solferino

🍽️ Restaurang 📶 WiFi ❄️ A/C
Boka nu

Hotel La Spia D'Italia is a 3-star hotel nestled amidst the quiet, green hills of Solferino, offering a tranquil retreat for travelers exploring the Lake Garda region. Detta hotell erbjuder en bekväm bas med en restaurang på plats, som serverar gäster som söker bekvämlighet och lokala smaker. Situated just 200 metres from the Solferino city centre, the hotel allows for easy exploration of the immediate surroundings, while its location serves as an ideal starting point for wider adventures. Guests staying at Hotel La Spia D'Italia benefit from a large, complimentary car park, making it convenient for those traveling by car to discover the diverse landscapes and attractions of Northern Italy. The hotel offers well-appointed rooms, each equipped with essential amenities …

Läs mer →

Läge & kontakt

Via Dei Francesi 2
Solferino (MN)
Italien
📍 Öppna i Google Maps

Tjänster & faciliteter

RestaurantFree WiFiAir Conditioning

Sevärdheter

Parco Giardino Sigurtà 16 km
Grotte di Catullo 16 km
Gardaland 18 km
Caneva Aquapark 18 km
Movieland Park 18 km
Mantova 36 km
Il Vittoriale 37 km
Brescia 41 km
Arena di Verona 45 km
Verona 45 km
Funivia Monte Baldo 66 km
Cascate del Varone 91 km
Trento 105 km

Vanliga frågor

Var ligger Hotel La Spia D'Italia?
Hotel La Spia D'Italia ligger i Solferino, bland lugna, gröna kullar. Det erbjuder en lugn miljö samtidigt som det är bekvämt beläget bara 200 meter från Solferinos centrum. Denna position ger en balans mellan lugn och tillgång till lokala bekvämligheter och den bredare regionen Gardasjön.
Vilka bekvämligheter finns det på Hotel La Spia D'Italia?
Som gäst på Hotel La Spia D'Italia kan du njuta av en restaurang på plats. Fastigheten erbjuder också en stor, gratis parkering, vilket är fördelaktigt för dem som reser med fordon. Rummen är utrustade med luftkonditionering, gratis WiFi, satellit-TV och minibar, vilket garanterar en bekväm och uppkopplad vistelse för alla besökare.
Hur långt är det från Hotel La Spia D'Italia till Gardasjön och andra attraktioner?
Hotel La Spia D'Italia är bekvämt beläget för att utforska regionen. Gardasjön och staden Sirmione ligger båda cirka 15 minuters bilresa bort. Populära destinationer som Verona och nöjesparken Gardaland kan nås inom 20 minuters bilresa, och erbjuder olika underhållning och kulturella upplevelser.
Erbjuder Hotel La Spia D'Italia parkering?
Ja, Hotel La Spia D'Italia erbjuder en stor, gratis parkering för sina gäster. Denna bekvämlighet är särskilt användbar för resenärer som anländer med bil, och erbjuder sinnesfrid och enkel tillgång till sina fordon under hela vistelsen medan de utforskar Solferino och det omgivande Gardasjöområdet.
Är Hotel La Spia D'Italia lämpligt för familjevistelser?
Med tanke på dess närhet till Gardaland, som ligger 20 minuters bilresa bort, kan Hotel La Spia D'Italia vara ett lämpligt alternativ för familjer. Tillgången till en restaurang på plats och gratis parkering bidrar också till bekvämligheten för familjeresenärer, vilket ger en bekväm bas för att utforska regionens attraktioner.
Vilka flygplatser ligger närmast Hotel La Spia D'Italia?
Hotel La Spia D'Italia drar nytta av sitt lättillgängliga läge i förhållande till större flygplatser. Både Veronas flygplats och Brescias flygplats ligger en kort bilresa från boendet. Detta gör hotellet till ett praktiskt val för internationella och inhemska resenärer som söker bekväma transportförbindelser till regionen Gardasjön.
Vad gör Hotel La Spia D'Italia till ett bra val för en vistelse i Solferino?
Hotel La Spia D'Italia utmärker sig för sin fridfulla miljö i Solferinos gröna kullar, kombinerat med praktiska bekvämligheter som en restaurang och gratis parkering. Dess strategiska läge ger enkel tillgång till Solferinos centrum, Gardasjön, Sirmione, Verona och Gardaland, vilket gör det till en idealisk bas för både avkoppling och regional utforskning.

Besöksstatistik

5 934 gäster besökte Hotel La Spia DItalia under de senaste 365 dagarna, med ett dagligt genomsnitt på 16,3 besök och en topp på 673 i Apr 2026 varav 98% Desktop och 2% Mobil.

Mest besökande nationaliteter på Hotel La Spia DItalia

Tyskland
Italien
Nederländerna
Österrike
England
Schweiz
Belgien
Polen
Ryssland
Singapore
Kina
Statistik i realtid, AI-botar och webbcrawlare filtreras — data visar bara verkliga mänskliga besök — uppdateras den 2:a varje månad · V7

Recenserad av Gardalake.com-redaktionen
Experter på Gardasjön sedan 1988

🏨 Ägare eller chef för Hotel La Spia DItalia?

Visa statistik

GardaLake.com

Gardasjön Hotell & Reseguide

För information, uppdateringar och partnerskap: [email protected]

© 1997–2026 Gardalake.com

Hotel La Spia DItalia - Solferino★★★☆☆

Hotel La Spia DItalia - 3 star accommodation in Solferino, Lake Garda, Italy

Hotel La Spia D'Italia is a 3-star hotel nestled amidst the quiet, green hills of Solferino, offering a tranquil retreat for travelers exploring the Lake Garda region. Detta hotell erbjuder en bekväm bas med en restaurang på plats, som serverar gäster som söker bekvämlighet och lokala smaker. Situated just 200 metres from the Solferino city centre, the hotel allows for easy exploration of the immediate surroundings, while its location serves as an ideal starting point for wider adventures.

Guests staying at Hotel La Spia D'Italia benefit from a large, complimentary car park, making it convenient for those traveling by car to discover the diverse landscapes and attractions of Northern Italy. The hotel offers well-appointed rooms, each equipped with essential amenities including air conditioning, free WiFi, a satellite TV, and a minibar, ensuring a pleasant and connected stay. Hotellets restaurang erbjuder ett bekvämt alternativ för att äta, så att gästerna kan njuta av måltider utan att behöva lämna fastigheten.

Hotellets strategiska läge erbjuder utmärkta förbindelser till viktiga destinationer. Lake Garda and the charming town of Sirmione are both just a 15-minute drive away, providing opportunities for lakeside relaxation and exploring historical sites. Populära familjeattraktioner som Gardaland, tillsammans med den livliga staden Verona, kan nås inom 20 minuters bilresa. För flygresenärer ligger både Veronas och Brescias flygplatser en kort bilresa från hotellet, vilket förbättrar tillgängligheten. Hotel La Spia D'Italia is a suitable choice for guests looking for a peaceful setting with practical amenities and easy access to the cultural and natural beauty of the Lake Garda area.

Vanliga frågor — Hotel La Spia DItalia

Var ligger Hotel La Spia D'Italia?
Hotel La Spia D'Italia ligger i Solferino, bland lugna, gröna kullar. Det erbjuder en lugn miljö samtidigt som det är bekvämt beläget bara 200 meter från Solferinos centrum. Denna position ger en balans mellan lugn och tillgång till lokala bekvämligheter och den bredare regionen Gardasjön.
Vilka bekvämligheter finns det på Hotel La Spia D'Italia?
Som gäst på Hotel La Spia D'Italia kan du njuta av en restaurang på plats. Fastigheten erbjuder också en stor, gratis parkering, vilket är fördelaktigt för dem som reser med fordon. Rummen är utrustade med luftkonditionering, gratis WiFi, satellit-TV och minibar, vilket garanterar en bekväm och uppkopplad vistelse för alla besökare.
Hur långt är det från Hotel La Spia D'Italia till Gardasjön och andra attraktioner?
Hotel La Spia D'Italia är bekvämt beläget för att utforska regionen. Gardasjön och staden Sirmione ligger båda cirka 15 minuters bilresa bort. Populära destinationer som Verona och nöjesparken Gardaland kan nås inom 20 minuters bilresa, och erbjuder olika underhållning och kulturella upplevelser.
Erbjuder Hotel La Spia D'Italia parkering?
Ja, Hotel La Spia D'Italia erbjuder en stor, gratis parkering för sina gäster. Denna bekvämlighet är särskilt användbar för resenärer som anländer med bil, och erbjuder sinnesfrid och enkel tillgång till sina fordon under hela vistelsen medan de utforskar Solferino och det omgivande Gardasjöområdet.
Är Hotel La Spia D'Italia lämpligt för familjevistelser?
Med tanke på dess närhet till Gardaland, som ligger 20 minuters bilresa bort, kan Hotel La Spia D'Italia vara ett lämpligt alternativ för familjer. Tillgången till en restaurang på plats och gratis parkering bidrar också till bekvämligheten för familjeresenärer, vilket ger en bekväm bas för att utforska regionens attraktioner.
Vilka flygplatser ligger närmast Hotel La Spia D'Italia?
Hotel La Spia D'Italia drar nytta av sitt lättillgängliga läge i förhållande till större flygplatser. Både Veronas flygplats och Brescias flygplats ligger en kort bilresa från boendet. Detta gör hotellet till ett praktiskt val för internationella och inhemska resenärer som söker bekväma transportförbindelser till regionen Gardasjön.
Vad gör Hotel La Spia D'Italia till ett bra val för en vistelse i Solferino?
Hotel La Spia D'Italia utmärker sig för sin fridfulla miljö i Solferinos gröna kullar, kombinerat med praktiska bekvämligheter som en restaurang och gratis parkering. Dess strategiska läge ger enkel tillgång till Solferinos centrum, Gardasjön, Sirmione, Verona och Gardaland, vilket gör det till en idealisk bas för både avkoppling och regional utforskning.
Reviewed by the Gardalake.com editorial team — Local travel experts since 1988.

Läge & kontakt

Hotel La Spia DItalia
★★★
Via Dei Francesi 2
Solferino (MN)
Italien
Website

Tjänster & faciliteter

Restaurant
Free WiFi
Air Conditioning

Sevärdheter

Parco Giardino Sigurtà 16 km
Grotte di Catullo 16 km
Gardaland 18 km
Caneva Aquapark 18 km
Movieland Park 18 km
Mantova 36 km
Il Vittoriale 37 km
Brescia 41 km
Arena di Verona 45 km
Verona 45 km
Funivia Monte Baldo 66 km
Cascate del Varone 91 km
Trento 105 km
Boka nu
🏨

Are you the owner or manager of Hotel La Spia DItalia?

Hantera din lista och spåra dina besökare

5 934 gäster besökte Hotel La Spia DItalia under de senaste 365 dagarna, med ett dagligt genomsnitt på 16,3 besök och en topp på 673 i Apr 2026 varav 98% Desktop och 2% Mobil.

Tyskland
Italien
Nederländerna
Österrike
England
Schweiz
Belgien
Polen
Ryssland
Singapore
Kina

Statistik i realtid, AI-botar och webbcrawlare filtreras — data visar bara verkliga mänskliga besök — uppdateras den 2:a varje månad · V7