GardaLake.com
Hotel Antonella - 3 star accommodation in Malcesine, Lake Garda, Italy

Hotel Antonella, Malcesine

★★★

📍 Via Gardesana 212, Malcesine

🍽️ Restaurang 🅿️ Parkering 📶 WiFi ❄️ A/C
Boka nu Ring

Hotel Antonella är ett 3-stjärnigt hotell beläget i Malcesine, med utsikt över Gardasjön. Detta boende har en utomhuspool, en restaurang som serverar typiska italienska rätter och gratis WiFi i alla utrymmen. Gästerna kan koppla av på solterrassen med solstolar, medan vissa rum har balkonger med vacker utsikt över antingen Gardasjön eller Dolomiterna. Boendet på Hotel Antonella är designat för komfort, med alla rum med luftkonditionering och satellit-TV för underhållning. Varje privat badrum är välutrustat med gratis toalettartiklar och hårtork, vilket garanterar en bekväm vistelse. Möjligheten till en balkong i vissa rum låter gästerna njuta av den friska luften och beundra de pittoreska omgivningarna, oavsett om det är det vidsträckta vattnet i Gardasjön eller Dolomiternas majestätiska toppar. Att äta på hotellet …

Läs mer →

Läge & kontakt

Via Gardesana 212
Malcesine (VR)
Italien
+39-045.7400099 📍 Öppna i Google Maps

Tjänster & faciliteter

RestaurantFree WiFiParkingAir ConditioningBreakfastTerraceBalcony

Sevärdheter

Cascate del Varone 18 km
Gardaland 42 km
Caneva Aquapark 43 km
Movieland Park 43 km
Parco Giardino Sigurtà 58 km
Il Vittoriale 59 km
Trento 60 km
Arena di Verona 62 km
Verona 62 km
Grotte di Catullo 63 km
Mantova 91 km
Brescia 95 km

Vanliga frågor

Var ligger Hotel Antonella och vad är dess omgivningar?
Hotel Antonella ligger i Malcesine och erbjuder utsikt över Gardasjön. Fastigheten är bekvämt belägen cirka 600 meter från Gardasjöns strand, vilket ger enkel tillgång till strandpromenaden och aktiviteter vid sjön. Malcesine i sig är en charmig stad känd för sin pittoreska miljö och koppling till sjöns medelhavsstil.
Vilka matalternativ finns det på Hotel Antonella?
Hotellet har en egen restaurang som serverar typiska italienska rätter, vilket ger gästerna möjlighet att njuta av autentiska lokala smaker. Varje morgon serveras en söt och välsmakande frukost, vilket garanterar en trevlig start på dagen innan du utforskar Malcesine eller njuter av hotellets faciliteter.
Vilka bekvämligheter erbjuder Hotel Antonella för avkoppling och bekvämlighet?
Hotel Antonella har en utomhuspool som gästerna kan njuta av, kompletterad med en solterrass utrustad med bekväma solstolar, perfekt för avkoppling. Gratis WiFi finns tillgängligt i hela fastigheten, och gäster som anländer med bil hittar gratis privat parkering 250 meter från hotellet.
Vilka typer av utsikt kan gästerna förvänta sig av rummen på Hotel Antonella?
Alla rum på Hotel Antonella är utrustade med luftkonditionering och satellit-TV. Vissa rum har även en balkong, vilket ger gästerna möjlighet att välja mellan natursköna vyer med utsikt över Gardasjöns vidsträckta vatten eller Dolomiternas imponerande toppar, vilket förbättrar den totala vistelseupplevelsen.
Hur tillgängligt är Hotel Antonella för närliggande attraktioner och transporter?
Hotellet ligger bara 600 meter från Gardasjöns strand, vilket gör det lätt att ta sig till sjön. För dem som vill utforska bortom Malcesine ligger Riva Del Garda cirka 20 minuters bilresa bort. Gratis privat parkering finns 250 meter från boendet för din bekvämlighet.
Är Hotel Antonella lämpligt för familjer eller de som söker en lugn oas?
Som en 3-stjärnig logiverksamhet med en utomhuspool och en restaurang erbjuder Hotel Antonella bekvämligheter som tillgodoser en bekväm vistelse för olika resenärer. Dess läge med utsikt över Gardasjön och möjligheten till rum med vacker utsikt kan tilltala både familjer och individer som söker en avkopplande oas i Malcesine.
Vad gör Hotel Antonella till ett distinkt val för en vistelse vid Gardasjön?
Hotel Antonella sticker ut med sin kombination av en utomhuspool, en restaurang som serverar typiska italienska rätter och det unika utbudet av rum med balkonger som ger direkt utsikt över antingen Gardasjön eller Dolomiterna. Dess läge i Malcesine, tillsammans med bekväm tillgång till sjöns stränder och parkering, skapar en välkomnande bas.

Besöksstatistik

7 537 gäster besökte Hotel Antonella under de senaste 365 dagarna, med ett dagligt genomsnitt på 20,6 besök och en topp på 866 i Apr 2026 varav 95% Desktop och 5% Mobil.

Mest besökande nationaliteter på Hotel Antonella

Tyskland
Italien
Nederländerna
Österrike
England
Schweiz
Belgien
Polen
Ryssland
Singapore
Kina
Statistik i realtid, AI-botar och webbcrawlare filtreras — data visar bara verkliga mänskliga besök — uppdateras den 2:a varje månad · V13

Recenserad av Gardalake.com-redaktionen
Experter på Gardasjön sedan 1988

🏨 Ägare eller chef för Hotel Antonella?

Visa statistik

GardaLake.com

Gardasjön Hotell & Reseguide

För information, uppdateringar och partnerskap: [email protected]

© 1997–2026 Gardalake.com

Hotel Antonella - Malcesine★★★☆☆

Hotel Antonella - 3 star accommodation in Malcesine, Lake Garda, Italy

Hotel Antonella är ett 3-stjärnigt hotell beläget i Malcesine, med utsikt över Gardasjön. Detta boende har en utomhuspool, en restaurang som serverar typiska italienska rätter och gratis WiFi i alla utrymmen. Gästerna kan koppla av på solterrassen med solstolar, medan vissa rum har balkonger med vacker utsikt över antingen Gardasjön eller Dolomiterna.

Boendet på Hotel Antonella är designat för komfort, med alla rum med luftkonditionering och satellit-TV för underhållning. Varje privat badrum är välutrustat med gratis toalettartiklar och hårtork, vilket garanterar en bekväm vistelse. Möjligheten till en balkong i vissa rum låter gästerna njuta av den friska luften och beundra de pittoreska omgivningarna, oavsett om det är det vidsträckta vattnet i Gardasjön eller Dolomiternas majestätiska toppar.

Att äta på hotellet är en höjdpunkt, med hotellets restaurang som specialiserar sig på typiska italienska rätter och bjuder in gästerna att njuta av lokala smaker och regionala specialiteter. Varje morgon serveras en söt och välsmakande frukost, som ger en härlig start på dagen innan du utforskar Malcesine-området eller njuter av hotellets bekvämligheter.

Hotel Antonella ligger i Malcesine och erbjuder en port till Gardasjöns naturliga skönhet. Sjöns stränder är lättillgängliga och ligger bara 600 meter från fastigheten, perfekt för sköna promenader eller njuta av atmosfären vid sjön. För dem som vill utforska längre bort ligger Riva Del Garda cirka 20 minuters bilresa bort, och erbjuder en annan charmig destination vid sjön. Gäster som anländer med bil kan dra nytta av gratis privat parkering, som finns 250 meter från boendet, vilket gör ditt besök lättare. Denna logiverksamhet erbjuder en välkomnande bas för att uppleva Medelhavsklimatet och den livliga livsstilen i Gardasjöregionen.

Vanliga frågor — Hotel Antonella

Var ligger Hotel Antonella och vad är dess omgivningar?
Hotel Antonella ligger i Malcesine och erbjuder utsikt över Gardasjön. Fastigheten är bekvämt belägen cirka 600 meter från Gardasjöns strand, vilket ger enkel tillgång till strandpromenaden och aktiviteter vid sjön. Malcesine i sig är en charmig stad känd för sin pittoreska miljö och koppling till sjöns medelhavsstil.
Vilka matalternativ finns det på Hotel Antonella?
Hotellet har en egen restaurang som serverar typiska italienska rätter, vilket ger gästerna möjlighet att njuta av autentiska lokala smaker. Varje morgon serveras en söt och välsmakande frukost, vilket garanterar en trevlig start på dagen innan du utforskar Malcesine eller njuter av hotellets faciliteter.
Vilka bekvämligheter erbjuder Hotel Antonella för avkoppling och bekvämlighet?
Hotel Antonella har en utomhuspool som gästerna kan njuta av, kompletterad med en solterrass utrustad med bekväma solstolar, perfekt för avkoppling. Gratis WiFi finns tillgängligt i hela fastigheten, och gäster som anländer med bil hittar gratis privat parkering 250 meter från hotellet.
Vilka typer av utsikt kan gästerna förvänta sig av rummen på Hotel Antonella?
Alla rum på Hotel Antonella är utrustade med luftkonditionering och satellit-TV. Vissa rum har även en balkong, vilket ger gästerna möjlighet att välja mellan natursköna vyer med utsikt över Gardasjöns vidsträckta vatten eller Dolomiternas imponerande toppar, vilket förbättrar den totala vistelseupplevelsen.
Hur tillgängligt är Hotel Antonella för närliggande attraktioner och transporter?
Hotellet ligger bara 600 meter från Gardasjöns strand, vilket gör det lätt att ta sig till sjön. För dem som vill utforska bortom Malcesine ligger Riva Del Garda cirka 20 minuters bilresa bort. Gratis privat parkering finns 250 meter från boendet för din bekvämlighet.
Är Hotel Antonella lämpligt för familjer eller de som söker en lugn oas?
Som en 3-stjärnig logiverksamhet med en utomhuspool och en restaurang erbjuder Hotel Antonella bekvämligheter som tillgodoser en bekväm vistelse för olika resenärer. Dess läge med utsikt över Gardasjön och möjligheten till rum med vacker utsikt kan tilltala både familjer och individer som söker en avkopplande oas i Malcesine.
Vad gör Hotel Antonella till ett distinkt val för en vistelse vid Gardasjön?
Hotel Antonella sticker ut med sin kombination av en utomhuspool, en restaurang som serverar typiska italienska rätter och det unika utbudet av rum med balkonger som ger direkt utsikt över antingen Gardasjön eller Dolomiterna. Dess läge i Malcesine, tillsammans med bekväm tillgång till sjöns stränder och parkering, skapar en välkomnande bas.
Reviewed by the Gardalake.com editorial team — Local travel experts since 1988.

Läge & kontakt

Hotel Antonella
★★★
Via Gardesana 212
Malcesine (VR)
Italien
+39-045.7400099 Website

Tjänster & faciliteter

Restaurant
Free WiFi
Parking
Air Conditioning
Breakfast
Terrace
Balcony

Sevärdheter

Cascate del Varone 18 km
Gardaland 42 km
Caneva Aquapark 43 km
Movieland Park 43 km
Parco Giardino Sigurtà 58 km
Il Vittoriale 59 km
Trento 60 km
Arena di Verona 62 km
Verona 62 km
Grotte di Catullo 63 km
Mantova 91 km
Brescia 95 km
Boka nu
🏨

Are you the owner or manager of Hotel Antonella?

Hantera din lista och spåra dina besökare

7 537 gäster besökte Hotel Antonella under de senaste 365 dagarna, med ett dagligt genomsnitt på 20,6 besök och en topp på 866 i Apr 2026 varav 95% Desktop och 5% Mobil.

Tyskland
Italien
Nederländerna
Österrike
England
Schweiz
Belgien
Polen
Ryssland
Singapore
Kina

Statistik i realtid, AI-botar och webbcrawlare filtreras — data visar bara verkliga mänskliga besök — uppdateras den 2:a varje månad · V13