GardaLake.com
Hotel Villa Madruzzo - 4 star hotels in Trento, Lake Garda, Italy

Hotel Villa Madruzzo, Trento

★★★★

📍 Via Ponte Alto 26, Trento

🍽️ Restaurant 🍸 Bar 🏊 Pool 💆 Spa 🅿️ Parkering 📶 WiFi
Book nu

Hotel Villa Madruzzo er en raffineret 4-stjernet logivirksomhed beliggende i de grønne bakker med udsigt over Trento, og tilbyder en harmonisk blanding af 1800-tals adelige villahistorie og moderne komfort, komplet med et moderne wellness-center og elegant spisning. Denne ejendom tilbyder en rolig flugt, der kombinerer fred, charme og elegance for gæster, der søger et karakteristisk ophold i Gardasøen-regionen. Gæsterne på Hotel Villa Madruzzo kan slappe af i det moderne wellness-center, som har en indbydende indendørs pool, forfriskende følelsesbade, et afslappende dampbad og et traditionelt tyrkisk bad. Et udendørs spabad er også tilgængeligt, hvilket giver en beroligende oplevelse, der er velegnet til nydelse året rundt. Denne omfattende facilitet sikrer en foryngende oplevelse efter en dag med udforskning af Trento eller de …

Læs mere →

Beliggenhed & kontakt

Via Ponte Alto 26
Trento (TN)
Italien
📍 Åbn i Google Maps

Services & faciliteter

Swimming PoolSpa & WellnessRestaurantBarFree WiFiParkingBreakfastIndoor Pool

Seværdigheder

Trento 4 km
Cascate del Varone 54 km
Funivia Monte Baldo 65 km
Il Vittoriale 86 km
Gardaland 92 km
Caneva Aquapark 94 km
Movieland Park 94 km
Parco Giardino Sigurtà 102 km
Arena di Verona 104 km
Verona 104 km
Grotte di Catullo 106 km
Mantova 133 km
Brescia 138 km

Ofte stillede spørgsmål

Hvor ligger Hotel Villa Madruzzo?
Hotel Villa Madruzzo er beliggende i de grønne bakker med udsigt over byen Trento, Italien. Selvom det tilbyder rolige omgivelser i Gardasøen-regionen, er det specifikt placeret til at give udsigt og adgang til Trentos kulturelle og naturlige omgivelser, snarere end direkte adgang til søen.
Hvilke wellness-faciliteter er tilgængelige på hotellet?
Hotellet har et moderne wellness-center designet til afslapning og foryngelse. Gæsterne kan nyde en indendørs pool, følelsesmæssige brusere, et dampbad og et tyrkisk bad. Derudover er der et udendørs spabad, som giver en trøstende oplevelse, som kan nydes hele året rundt, uanset årstiden.
Hvilke spisemuligheder tilbyder Hotel Villa Madruzzo?
Hotel Villa Madruzzo kan prale af en restaurant med tre elegante spisesale i stueetagen, der serverer retter lavet af friske råvarer af topkvalitet. Den kulinariske oplevelse forstærkes af hjemmelavede desserter, et omfattende vinkort og et fint udvalg af grappas. En generøs morgenbuffet serveres også dagligt for alle gæster.
Er Hotel Villa Madruzzo velegnet til familier?
Ja, Hotel Villa Madruzzo kan være velegnet til familier. Ejendommen tilbyder komfortabel indkvartering med unikke værelseskarakterer og parkudsigt. Desuden modtager gæsterne Trentino Guest Card, som giver gratis adgang til lokale museer, slotte og naturparker sammen med offentlig transport, der tilbyder adskillige familievenlige aktivitetsmuligheder i Trento-området.
Hvilke unikke fordele giver Trentino-gæstekortet?
Trentino-gæstekortet, som gives til alle gæster, giver betydelige fordele for at udforske regionen. Det giver gratis adgang til en række lokale museer, historiske slotte og smukke naturparker. Desuden inkluderer det ubegrænset brug af offentlig transport, regionale tog og den bekvemme Trento-Monte Bondone-skibus, hvilket forbedrer mobiliteten og adgangen til attraktioner.
Hvornår er indtjekning og udtjekning på Hotel Villa Madruzzo?
Den rå beskrivelse specificerer ikke nøjagtige ind- og udtjekningstidspunkter for Hotel Villa Madruzzo. Indtjekning er typisk om eftermiddagen, ofte omkring kl. 15.00, og udtjekning er normalt sent om morgenen, omkring kl. 11.00. Gæster opfordres til at bekræfte de præcise tidspunkter direkte med hotellet inden deres ankomst.
Hvad gør Hotel Villa Madruzzo til et særpræget valg for et ophold i Trento?
Hotel Villa Madruzzo skiller sig ud på grund af sin unikke blanding af en historisk adelsvilla fra det 19. århundrede og en komfortabel, moderne fløj, forbundet med en charmerende have. Dets moderne wellness-center, elegante madoplevelse og medtagelsen af ​​Trentino-gæstekortet til regional udforskning tilbyder tilsammen et karakteristisk og berigende ophold i de grønne bakker med udsigt over Trento.

Besøgsstatistik

6.811 gæster besøgte Hotel Villa Madruzzo i de seneste 365 dage, med et dagligt gennemsnit på 18,7 besøg og en top på 792 i Apr 2026 heraf 96% Desktop og 4% Mobil.

Mest besøgende nationaliteter på Hotel Villa Madruzzo

Tyskland
Italien
Holland
Østrig
England
Schweiz
Belgien
Polen
Rusland
Singapore
USA
Realtidsstatistik, AI-bots og webcrawlere filtreres — data viser kun ægte menneskelige besøg — opdateres den 2. i måneden · V15

Anmeldt af Gardalake.com-redaktionen
Gardasøens eksperter siden 1988

🏨 Ejer eller leder af Hotel Villa Madruzzo?

Se statistik

GardaLake.com

Gardasøen Hoteller & Rejseguide

For info, opdateringer og partnerskaber: [email protected]

© 1997–2026 Gardalake.com

Hotel Villa Madruzzo - Trento★★★★☆

Hotels
Hotel Villa Madruzzo - 4 star hotels in Trento, Lake Garda, Italy

Hotel Villa Madruzzo er en raffineret 4-stjernet logivirksomhed beliggende i de grønne bakker med udsigt over Trento, og tilbyder en harmonisk blanding af 1800-tals adelige villahistorie og moderne komfort, komplet med et moderne wellness-center og elegant spisning. Denne ejendom tilbyder en rolig flugt, der kombinerer fred, charme og elegance for gæster, der søger et karakteristisk ophold i Gardasøen-regionen.

Gæsterne på Hotel Villa Madruzzo kan slappe af i det moderne wellness-center, som har en indbydende indendørs pool, forfriskende følelsesbade, et afslappende dampbad og et traditionelt tyrkisk bad. Et udendørs spabad er også tilgængeligt, hvilket giver en beroligende oplevelse, der er velegnet til nydelse året rundt. Denne omfattende facilitet sikrer en foryngende oplevelse efter en dag med udforskning af Trento eller de omkringliggende naturlandskaber.

Hotellet forbinder omhyggeligt sin historiske adelsvilla fra det 19. århundrede med en moderne fløj via en charmerende have, hvilket skaber en unik arkitektonisk og oplevelsesmæssig blanding. Hvert værelse med aircondition er designet med sin egen unikke karakter og tilbyder gratis trådløs internetadgang og et LCD-tv. Nogle værelser er indrettet med originale antikviteter, der fremkalder en følelse af tidløs elegance, mens andre kan prale af synlige træbjælker og en dejlig udsigt over den omkringliggende park, der giver en forbindelse til naturen.

Den kulinariske oplevelse på Hotel Villa Madruzzo er et højdepunkt, hvor restauranten byder på tre elegante spisesale i stueetagen. Her tilberedes retter med friske råvarer af topkvalitet, der afspejler det italienske køkkens rige smag. Spiseoplevelsen suppleres af hjemmelavede desserter, et rigt vinkort, der viser lokale og regionale valg, og et fint udvalg af grappas. En generøs morgenbuffet serveres også dagligt, hvilket sikrer en dejlig start på hver morgen. For nemheds skyld er der gratis parkering på stedet.

Under deres ophold modtager gæsterne Trentino Guest Card, en værdifuld faciliteter, der giver gratis adgang til lokale museer, historiske slotte og naturskønne naturparker. Kortet giver også ubegrænset brug af offentlig transport, regionale tog og Trento-Monte Bondone-skibussen, hvilket gør udforskning af Trento og den bredere Gardasø-region ubesværet. Denne tankevækkende inklusion forbedrer den overordnede gæsteoplevelse og tilbyder en gateway til områdets kulturelle og naturlige skatte.

Ofte stillede spørgsmål — Hotel Villa Madruzzo

Hvor ligger Hotel Villa Madruzzo?
Hotel Villa Madruzzo er beliggende i de grønne bakker med udsigt over byen Trento, Italien. Selvom det tilbyder rolige omgivelser i Gardasøen-regionen, er det specifikt placeret til at give udsigt og adgang til Trentos kulturelle og naturlige omgivelser, snarere end direkte adgang til søen.
Hvilke wellness-faciliteter er tilgængelige på hotellet?
Hotellet har et moderne wellness-center designet til afslapning og foryngelse. Gæsterne kan nyde en indendørs pool, følelsesmæssige brusere, et dampbad og et tyrkisk bad. Derudover er der et udendørs spabad, som giver en trøstende oplevelse, som kan nydes hele året rundt, uanset årstiden.
Hvilke spisemuligheder tilbyder Hotel Villa Madruzzo?
Hotel Villa Madruzzo kan prale af en restaurant med tre elegante spisesale i stueetagen, der serverer retter lavet af friske råvarer af topkvalitet. Den kulinariske oplevelse forstærkes af hjemmelavede desserter, et omfattende vinkort og et fint udvalg af grappas. En generøs morgenbuffet serveres også dagligt for alle gæster.
Er Hotel Villa Madruzzo velegnet til familier?
Ja, Hotel Villa Madruzzo kan være velegnet til familier. Ejendommen tilbyder komfortabel indkvartering med unikke værelseskarakterer og parkudsigt. Desuden modtager gæsterne Trentino Guest Card, som giver gratis adgang til lokale museer, slotte og naturparker sammen med offentlig transport, der tilbyder adskillige familievenlige aktivitetsmuligheder i Trento-området.
Hvilke unikke fordele giver Trentino-gæstekortet?
Trentino-gæstekortet, som gives til alle gæster, giver betydelige fordele for at udforske regionen. Det giver gratis adgang til en række lokale museer, historiske slotte og smukke naturparker. Desuden inkluderer det ubegrænset brug af offentlig transport, regionale tog og den bekvemme Trento-Monte Bondone-skibus, hvilket forbedrer mobiliteten og adgangen til attraktioner.
Hvornår er indtjekning og udtjekning på Hotel Villa Madruzzo?
Den rå beskrivelse specificerer ikke nøjagtige ind- og udtjekningstidspunkter for Hotel Villa Madruzzo. Indtjekning er typisk om eftermiddagen, ofte omkring kl. 15.00, og udtjekning er normalt sent om morgenen, omkring kl. 11.00. Gæster opfordres til at bekræfte de præcise tidspunkter direkte med hotellet inden deres ankomst.
Hvad gør Hotel Villa Madruzzo til et særpræget valg for et ophold i Trento?
Hotel Villa Madruzzo skiller sig ud på grund af sin unikke blanding af en historisk adelsvilla fra det 19. århundrede og en komfortabel, moderne fløj, forbundet med en charmerende have. Dets moderne wellness-center, elegante madoplevelse og medtagelsen af ​​Trentino-gæstekortet til regional udforskning tilbyder tilsammen et karakteristisk og berigende ophold i de grønne bakker med udsigt over Trento.
Reviewed by the Gardalake.com editorial team — Local travel experts since 1988.

Beliggenhed & kontakt

Hotel Villa Madruzzo
★★★★
Via Ponte Alto 26
Trento (TN)
Italien
Website

Services & faciliteter

Swimming Pool
Spa & Wellness
Restaurant
Bar
Free WiFi
Parking
Breakfast
Indoor Pool

Seværdigheder

Trento 4 km
Cascate del Varone 54 km
Funivia Monte Baldo 65 km
Il Vittoriale 86 km
Gardaland 92 km
Caneva Aquapark 94 km
Movieland Park 94 km
Parco Giardino Sigurtà 102 km
Arena di Verona 104 km
Verona 104 km
Grotte di Catullo 106 km
Mantova 133 km
Brescia 138 km
Book nu
🏨

Are you the owner or manager of Hotel Villa Madruzzo?

Administrer din fortegnelse og spor dine besøgende

6.811 gæster besøgte Hotel Villa Madruzzo i de seneste 365 dage, med et dagligt gennemsnit på 18,7 besøg og en top på 792 i Apr 2026 heraf 96% Desktop og 4% Mobil.

Tyskland
Italien
Holland
Østrig
England
Schweiz
Belgien
Polen
Rusland
Singapore
USA

Realtidsstatistik, AI-bots og webcrawlere filtreres — data viser kun ægte menneskelige besøg — opdateres den 2. i måneden · V15