GardaLake.com
Hotel Flaminia - 4 star hotel in Sirmione, Lake Garda, Italy

Hotel Flaminia, Sirmione

★★★★

📍 Piazza Flaminia 8, Sirmione

🍽️ Restaurant 🍸 Bar 🏊 Pool 🏖️ Sø 🅿️ Parkering 📶 WiFi ❄️ A/C
Book nu

Hotel Flaminia er et 4-stjernet hotel i Sirmione, Gardasøen, som tilbyder en privilegeret beliggenhed ved søen, en solterrasse og direkte adgang til søen. Som et af de første hoteller etableret i Sirmione, tilbyder denne familiedrevne ejendom en indbydende atmosfære for gæster, der søger et mindeværdigt ophold ved bredden af ​​Italiens største sø. Dens førsteklasses beliggenhed giver mulighed for øjeblikkelig nydelse af miljøet ved Gardasøen, fra rolige morgener til pulserende solnedgange over vandet. Gæsterne på Hotel Flaminia kan nyde smagfuldt indrettet interiør og bekvemmeligheden ved gratis trådløs internetadgang under hele deres ophold. Ejendommens solterrasse, der er udstyret med komfortable liggestole og parasoller, inviterer til afslapning og tilbyder et ideelt sted at nyde middelhavsklimaet og den panoramiske udsigt over Gardasøen. Den direkte …

Læs mere →

Beliggenhed & kontakt

Piazza Flaminia 8
Sirmione (BS)
Italien
📍 Åbn i Google Maps

Services & faciliteter

Swimming PoolLake AccessRestaurantBarFree WiFiParkingAir ConditioningBreakfastRoom ServiceTerraceShuttle

Seværdigheder

Grotte di Catullo 3 km
Movieland Park 18 km
Caneva Aquapark 19 km
Gardaland 19 km
Parco Giardino Sigurtà 26 km
Il Vittoriale 33 km
Brescia 42 km
Verona 43 km
Arena di Verona 43 km
Funivia Monte Baldo 67 km
Mantova 68 km
Cascate del Varone 91 km
Trento 105 km

Ofte stillede spørgsmål

Hvor ligger Hotel Flaminia i Sirmione?
Hotel Flaminia er beliggende i en privilegeret position ved søen i Sirmione, en charmerende by ved Gardasøen, Italien. Dens centrale beliggenhed giver gæsterne mulighed for at nyde direkte adgang til søen og er bekvemt placeret kun 500 meter fra et termisk wellness- og spacenter, der tilbyder sundheds- og skønhedsbehandlinger. Ejendommen er velplaceret til at udforske den historiske by og dens naturskønne omgivelser.
Hvilke faciliteter tilbyder Hotel Flaminia gæster?
Gæster på Hotel Flaminia kan nyde en række faciliteter designet til komfort og afslapning. Hotellet har en solterrasse udstyret med liggestole og parasoller, perfekt til at nyde Gardasøens solskin. Der er gratis trådløs internetadgang overalt på ejendommen, og interiøret er smagfuldt indrettet. Hotellet har også direkte adgang til søen, hvilket forbedrer oplevelsen ved søen.
Er der tilgængelige aktiviteter i nærheden af ​​Hotel Flaminia?
Ja, området omkring Hotel Flaminia byder på forskellige aktiviteter for gæster. Det termiske wellness- og spa-center, som ligger 500 m derfra, tilbyder en række behandlinger. For udendørsentusiaster omfatter nærliggende muligheder bådture på Gardasøen, cykling langs naturskønne ruter og stavgang. Hotellet kan også arrangere transport til en golfklub, Arena di Verona og den lokale togstation efter anmodning.
Hvilke værelsesfaciliteter er der på Hotel Flaminia?
Alle værelser på Hotel Flaminia er designet med livlige farver, hvilket skaber en livlig og indbydende atmosfære. Hvert værelse er veludstyret med satellit-tv og en telefon for gæsternes bekvemmelighed. Et bemærkelsesværdigt træk er, at nogle værelser har fuld, uhindret udsigt over Gardasøen, så gæsterne kan vågne op til maleriske landskaber lige fra deres bolig.
Er Hotel Flaminia velegnet til familier?
Som en familiedrevet ejendom med en indbydende atmosfære og en førsteklasses beliggenhed ved søen, kan Hotel Flaminia være et velegnet valg for familier, der besøger Sirmione. Tilgængeligheden af ​​en solterrasse, direkte adgang til søen og nærhed til forskellige udendørs aktiviteter såsom bådture og cykling bidrager til et behageligt familieophold ved Gardasøen.
Hvordan kan gæster få adgang til Hotel Flaminia eller udforske området?
Hotel Flaminia er tilgængeligt i Sirmione og tilbyder en privilegeret beliggenhed ved søen. For gæster, der ankommer eller planlægger udflugter, er der transportservice til rådighed efter anmodning til destinationer såsom en golfklub, den berømte Arena di Verona og den lokale togstation. Denne service letter bekvem rejse og udforskning af den bredere Gardasø-region og dens kulturelle attraktioner.
Hvad gør Hotel Flaminia til et unikt valg i Sirmione?
Hotel Flaminia skiller sig ud som et af de første hoteller i Sirmione, og tilbyder en arv af gæstfrihed som en familiedrevet ejendom. Dens unikke appel stammer fra dens privilegerede beliggenhed ved søen med direkte adgang til søen, en solrig terrasse til afslapning og værelser med livlige farver, nogle med fuld udsigt over Gardasøen. Disse elementer kombineres for at tilbyde en karakteristisk og autentisk Sirmione-oplevelse.

Besøgsstatistik

7.839 gæster besøgte Hotel Flaminia i de seneste 365 dage, med et dagligt gennemsnit på 21,5 besøg og en top på 1.309 i Sep 2025 heraf 79% Desktop og 21% Mobil.

Mest besøgende nationaliteter på Hotel Flaminia

Tyskland
Italien
Holland
Østrig
England
Schweiz
Belgien
Polen
Rusland
Singapore
Kina
USA
Israel
Realtidsstatistik, AI-bots og webcrawlere filtreres — data viser kun ægte menneskelige besøg — opdateres den 2. i måneden · V19

Anmeldt af Gardalake.com-redaktionen
Gardasøens eksperter siden 1988

More hotels in Sirmione

Hotels with Pool in Sirmione Lake Front Hotels in Sirmione Hotels with Parking in Sirmione

🏨 Ejer eller leder af Hotel Flaminia?

Se statistik

GardaLake.com

Gardasøen Hoteller & Rejseguide

For info, opdateringer og partnerskaber: [email protected]

© 1997–2026 Gardalake.com

Hotel Flaminia - Sirmione★★★★☆

Hotels
Hotel Flaminia - 4 star hotel in Sirmione, Lake Garda, Italy

Hotel Flaminia er et 4-stjernet hotel i Sirmione, Gardasøen, som tilbyder en privilegeret beliggenhed ved søen, en solterrasse og direkte adgang til søen. Som et af de første hoteller etableret i Sirmione, tilbyder denne familiedrevne ejendom en indbydende atmosfære for gæster, der søger et mindeværdigt ophold ved bredden af ​​Italiens største sø. Dens førsteklasses beliggenhed giver mulighed for øjeblikkelig nydelse af miljøet ved Gardasøen, fra rolige morgener til pulserende solnedgange over vandet.

Gæsterne på Hotel Flaminia kan nyde smagfuldt indrettet interiør og bekvemmeligheden ved gratis trådløs internetadgang under hele deres ophold. Ejendommens solterrasse, der er udstyret med komfortable liggestole og parasoller, inviterer til afslapning og tilbyder et ideelt sted at nyde middelhavsklimaet og den panoramiske udsigt over Gardasøen. Den direkte adgang til søen forbedrer oplevelsen yderligere, så gæsterne nemt kan komme i kontakt med vandet og dets fredfyldte omgivelser.

Hvert værelse på Hotel Flaminia er designet med livlige farver, hvilket skaber et muntert og indbydende rum. Alle boliger er udstyret med moderne nødvendigheder, herunder satellit-tv og telefon, hvilket sikrer komfort og tilslutningsmuligheder. For en forbedret oplevelse kan nogle værelser prale af fuld, uhindret udsigt over Gardasøen, hvilket giver en malerisk baggrund for dit besøg i Sirmione.

Hotellets beliggenhed i Sirmione placerer gæster inden for rækkevidde af lokale attraktioner og aktiviteter. Et termisk wellness- og spacenter, der tilbyder en række sundheds- og skønhedsbehandlinger, er bekvemt placeret kun 500 meter væk, perfekt for dem, der søger foryngelse. Området omkring Gardasøen er også ideelt for udendørsentusiaster, med muligheder for bådture, cykling ad naturskønne ruter og stavgang i nærheden. For en bredere udforskning er transporttjenester til en golfklub, den historiske Arena di Verona og den lokale togstation tilgængelige efter anmodning, hvilket letter rejser og udflugter i hele regionen. Hotel Flaminia er en charmerende base for at opdage skønheden og kulturen i Sirmione og det bredere område ved Gardasøen.

Ofte stillede spørgsmål — Hotel Flaminia

Hvor ligger Hotel Flaminia i Sirmione?
Hotel Flaminia er beliggende i en privilegeret position ved søen i Sirmione, en charmerende by ved Gardasøen, Italien. Dens centrale beliggenhed giver gæsterne mulighed for at nyde direkte adgang til søen og er bekvemt placeret kun 500 meter fra et termisk wellness- og spacenter, der tilbyder sundheds- og skønhedsbehandlinger. Ejendommen er velplaceret til at udforske den historiske by og dens naturskønne omgivelser.
Hvilke faciliteter tilbyder Hotel Flaminia gæster?
Gæster på Hotel Flaminia kan nyde en række faciliteter designet til komfort og afslapning. Hotellet har en solterrasse udstyret med liggestole og parasoller, perfekt til at nyde Gardasøens solskin. Der er gratis trådløs internetadgang overalt på ejendommen, og interiøret er smagfuldt indrettet. Hotellet har også direkte adgang til søen, hvilket forbedrer oplevelsen ved søen.
Er der tilgængelige aktiviteter i nærheden af ​​Hotel Flaminia?
Ja, området omkring Hotel Flaminia byder på forskellige aktiviteter for gæster. Det termiske wellness- og spa-center, som ligger 500 m derfra, tilbyder en række behandlinger. For udendørsentusiaster omfatter nærliggende muligheder bådture på Gardasøen, cykling langs naturskønne ruter og stavgang. Hotellet kan også arrangere transport til en golfklub, Arena di Verona og den lokale togstation efter anmodning.
Hvilke værelsesfaciliteter er der på Hotel Flaminia?
Alle værelser på Hotel Flaminia er designet med livlige farver, hvilket skaber en livlig og indbydende atmosfære. Hvert værelse er veludstyret med satellit-tv og en telefon for gæsternes bekvemmelighed. Et bemærkelsesværdigt træk er, at nogle værelser har fuld, uhindret udsigt over Gardasøen, så gæsterne kan vågne op til maleriske landskaber lige fra deres bolig.
Er Hotel Flaminia velegnet til familier?
Som en familiedrevet ejendom med en indbydende atmosfære og en førsteklasses beliggenhed ved søen, kan Hotel Flaminia være et velegnet valg for familier, der besøger Sirmione. Tilgængeligheden af ​​en solterrasse, direkte adgang til søen og nærhed til forskellige udendørs aktiviteter såsom bådture og cykling bidrager til et behageligt familieophold ved Gardasøen.
Hvordan kan gæster få adgang til Hotel Flaminia eller udforske området?
Hotel Flaminia er tilgængeligt i Sirmione og tilbyder en privilegeret beliggenhed ved søen. For gæster, der ankommer eller planlægger udflugter, er der transportservice til rådighed efter anmodning til destinationer såsom en golfklub, den berømte Arena di Verona og den lokale togstation. Denne service letter bekvem rejse og udforskning af den bredere Gardasø-region og dens kulturelle attraktioner.
Hvad gør Hotel Flaminia til et unikt valg i Sirmione?
Hotel Flaminia skiller sig ud som et af de første hoteller i Sirmione, og tilbyder en arv af gæstfrihed som en familiedrevet ejendom. Dens unikke appel stammer fra dens privilegerede beliggenhed ved søen med direkte adgang til søen, en solrig terrasse til afslapning og værelser med livlige farver, nogle med fuld udsigt over Gardasøen. Disse elementer kombineres for at tilbyde en karakteristisk og autentisk Sirmione-oplevelse.
Reviewed by the Gardalake.com editorial team — Local travel experts since 1988.

Beliggenhed & kontakt

Hotel Flaminia
★★★★
Piazza Flaminia 8
Sirmione (BS)
Italien
Website

Services & faciliteter

Swimming Pool
Lake Access
Restaurant
Bar
Free WiFi
Parking
Air Conditioning
Breakfast
Room Service
Terrace
Shuttle

Seværdigheder

Grotte di Catullo 3 km
Movieland Park 18 km
Caneva Aquapark 19 km
Gardaland 19 km
Parco Giardino Sigurtà 26 km
Il Vittoriale 33 km
Brescia 42 km
Verona 43 km
Arena di Verona 43 km
Funivia Monte Baldo 67 km
Mantova 68 km
Cascate del Varone 91 km
Trento 105 km
Book nu
🏨

Are you the owner or manager of Hotel Flaminia?

Administrer din fortegnelse og spor dine besøgende

7.839 gæster besøgte Hotel Flaminia i de seneste 365 dage, med et dagligt gennemsnit på 21,5 besøg og en top på 1.309 i Sep 2025 heraf 79% Desktop og 21% Mobil.

Tyskland
Italien
Holland
Østrig
England
Schweiz
Belgien
Polen
Rusland
Singapore
Kina
USA
Israel

Realtidsstatistik, AI-bots og webcrawlere filtreres — data viser kun ægte menneskelige besøg — opdateres den 2. i måneden · V19